Bebeklerde motor beceri gelişimi: Dünyaya uyum

Yürümeye başlayan çocuğunuzun becerileri bir araya gelerek onun ortamında daha rahat ve güvenli hissetmesine yardım etmektedir.

Her iki el

Gezinme ve sonra yürümede daha iyi hale geldikçe, bebeğinizin ellerine dikkat edin. İlk başta elleri denge için yanlara açılmış olacaktır. Ama kısa süre sonra gevşeyecek, aşağı inecek ve adımları ile birlikte salınacaktır. Sonraki adım arkasında sürükleyin bir şeyi etrafında taşıma yeteneğidir. Son olarak, bir yandan yürürken nesneleri bir diğerine aktarmayı öğrenecek, nesnelere uzanacak ve hatta kendi etrafında dönecektir. Önce eliyle tutunarak, sonra tutunmadan öne doğru eğilip ve bir şey kavrama yeteneği başka bir büyük gelişim adımıdır. Buna eş bir beceri yerdeki bir şeyi tutma, onunla kalkma ve yüksek hızlarda yürüme yeteneğidir – ve bu da yakında gerçekleşecektir!

Parlak gözler

Bebeğinizin gelişen görsel becerileri, artan hareketliliği ile birlikte yüksekliklere dikkat etmesini sağlayacaktır. Yanlışlıkla bir yerde sıkışıp kalabilir, ama o bir kenardan öteye gitmeyecek ya da bilerek bir yükseklikten aşağıya inmeye çalışmayacaktır. Muhtemelen de ani düşüşlerden de hoşlanmayacaktır. Bebeğinizin bu yeni çekingenliğine saygı gösterin – onun güvende olmasına yardımcı olacaktır. Ne de olsa burada asıl keşfe çıkan odur; siz onun yardımcısısınız. Keşifte ustalaştıkça, bebeğinizin yeni derinlik ve uzaklık anlayışını denemeye çalışacaktır. Deneyimli olan siz olduğunuzdan, deneyleri sırasında güvenliğini sağlamak size kalmıştır.

Çerez Onayı