Başak Sayan Prima Külot Bez Keşfetme Hikayesini Anlatıyor

BİR ANNENİN YERİNDE DURMAYAN BEBEKLERİYLE İMTİHANI

Anne olmak dünyanın en güzel tecrübelerinden biri. Özellikle de geç yaşta anne olmuşsanız. Pek çok şeyi yaşamış, tüketmiş ve doymuş biri olarak kendinizi tamamen buna adayabiliyor insan ve diğer annelere göre daha toleranslı olabiliyor. Ben de öyle miyim bilmiyorum. Bildiğim tek şey düne kadar hayatımda çok önemli olan pek çok şey şu an anlamını yitirdi. Eskisi kadar önemli değiller. İki minik bebek hayatımın tüm anlamı oldular bir anda.

İşin ilginç yanı hamileyken böyle hisler yaşayacağımı düşünsem de yaşamamış olmam. Ne zaman onları kucağıma aldım her şey işte tam o anda değişti.

Ancak yine de hastaneden eve döndüğümüz ilk gün yanımızda bakıcımız ve hemşiremiz olmasına rağmen hüngür hüngür ağlamıştım ‘’Biz ne yapacağız, nasıl büyüteceğiz onları’’ diye. Düşünsenize acemi bir annenin elinde iki minik prematüre bebek. İnsan o an sanki hiç geçmeyecek, sonsuza kadar öyle kalacaklar zannediyor, ne tuhaf. Annemin yetişip çocukların bakımını üstlenmesiyle bir parça rahatlamıştım ama beni asıl rahatlatan onun sürekli ‘’Bu dönem geçici, göz açıp kapayana kadar büyüyecekler’’ demesiydi. Gerçekten de o akut dönem de her şey gibi geçici bir dönemdi. İlk önce kırkları çıksın diye bekledim, sonra üçüncü aylarını ve sonra altı aylık olsunlar diye bekledim. Hakikaten de ilk üç ay bittiğinde rahatlamıştım. Altı aylık olsunlar daha da rahatlayacaksın demişti annem. O da doğru çıktı. Altı aylık olduklarında rahat bir nefes alabilmiştik. En azından ele avuca geliyorlardı artık. Ancak annemin bıyık altından gülerek ‘’Şimdi rahatsın tadını çıkart, emekleme ve hele arkasından gelen yürüme aşamasında epey yorulacaksın’’ sözlerinin ne anlama geldiğini bilmiyordum o zamanlar.

Bebeklerimden özellikle biri, Ares, inanılmaz hareketli bir çocuk. Emekleme çalışmalarına daha üç aylıkken yatağında başladı dersem eminim şok olursunuz. Ama evet aynen böyle oldu. Yatağın bir ucundan diğer ucuna emekliyordu. Sırt üstü yattığında elini kolunu çok oynattığından mecburen yüzükoyun yatırıyorduk onu. Hala da öyle. Ve bu emekleme çalışmaları altı aylık olduğunda yerini inanılmaz hızlı bir emekleyiciye bıraktı. Milan her zaman daha sakin bir bebek olmasına rağmen Ares çok heyecanlı ve çok aktif. Tabi Milan’ın bu sakinliği de bir aldatmacaymış meğerse. Bir yaşına girdikleri şu günlerde birbirleriyle yarışır hale geldiler emeklemede.

Büyüdükçe onları bir yerde sabit tutmak da zorlaşmaya başladı. Hele bez değiştirme zamanları deveye hendek atlatmaya benzer oldu giderek. Ne diller döküyoruz, ne oyunlar kuruyoruz nafile. İlle kalkıp emekleyecek, ayağa kalkıp yürüme denemeleri yapacak ve etrafı keşfedecekler. Bezleri bağlamak bir mesele haline geldi gelmesine ama asıl mesele bezleri o minik popolarda tutabilmekmiş meğerse. O kadar hareketliler ki bezleri sürekli kayıyor ve ıslak kıyafetleri değiştirmek için ekstra bir efor sarf etmemiz gerekiyor her seferinde.

Benim bu durumumu gören çok hareketli bir bebeği olan tecrübeli bir anne olan arkadaşım ‘’Senin artık külot beze geçiş zamanın gelmiş’’ diyene kadar bu sorunumuzun tuvaletlerini söyleyecekleri zamana kadar süreceğini sanıyordum. Nasrettin hoca eşekten düşünce ‘’Bana doktor değil, eşekten düşmüş birini getirin’’ diye boşuna dememiş. Ben de hemen bir araştırma işine giriştim. Bebeklerim doğduklarından beri Prima Premium Care kullanan bir anne olarak, yine ilk tercihim Prima oldu elbette. Zira bugüne kadar ne pişik oldular ne de başka bir sıkıntı yaşadık. Külot bezi elime alır almaz rahat ederler mi diye düşündüm ama çıkartırken hemen yandan yırtıldığını anlamamla birlikte rahatladım. Ve ilk günün sonunda şunu düşündüm; “Nasıl daha önce külot bezi keşfetmemişim?” Bebeklerim bezlerini kolaylıkla ayakta giyebiliyorlar artık, sanki külot giyer gibi. Bu sırada etrafa bakabiliyor ve daha sakin oluyorlar. Ne bez kayması yüzünden sızdırma sorunu yaşıyorum ne de başka bir şey. Ayrıca, Prima bez değiştirme sürecinde ebeveynlerin ve bebeklerin yaşadıklarını daha iyi anlamak için gerçekleştirdiği Prima Külot Bez Araştırması ‘nı yapmış. Ebeveynlerin yüzde 73'ü Külot bez denemeden önce bez değiştirmenin stresli olduğunu söylerken, Prima Külot Bezi denedikten sonra yüzde 88’i mutlu olduğunu söylemiş. Açıkçası aynı süreci ben de yaşadığım için yüzde 88 içinde yer aldığımı rahatlıkla söyleyebilirim.

Bir annenin en büyük kurtarıcısı bir başka annenin tavsiyeleri olabileceğini bizzat yaşayarak tecrübe etmiş birisi olarak ben de annelere Prima Külot Bez’i tavsiye ediyorum. Bebeklerinizi sevgiyle büyütün...

Çerez Onayı