Motor Becerilerinin Gelişimi

Motor Becerilerinin Gelişimi

Her bir düşük değişimi fark edemeyebilirsiniz, ama bebeğinizin minik vücudu ve zihni sürekli büyüyüp gelişmektedir. Bebeğinizin önemli devinim gelişimi kilometre taşlarına (büyük kas gruplarını kullanan hareketler) aşağıdaki şekilde yardımcı olabilirsiniz.

Uzanma

İlk devinim gelişimi kilometre taşlarından biri uzanmaktır. Bebeğiniz muhtemelen dört ila yedi aylık arası bir yaşta bu konuda çalışmaya başlayacaktır.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz

Bebeğinize doğru köpükler üfleyin ve onlara uzanmaya teşvik edin. En sevdiği oyuncağı, erişim alanının biraz dışına koyun.

Oturma

Çoğu bebek, yaklaşık altı ay civarında destekle oturabilir ve kısa süre içinde de destek olmadan oturmaya başlayabilir.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz

Devrilmeden birkaç dakika oturmayı başardıktan sonra el çırpma veya top yuvarlama gibi basit oyunlar deneyin. Bunların süresini kısa tutun – her seferinde sadece birkaç dakika– ve daima yakınında bulunun. C şeklinde bir yastık (emzirme yastığı gibi) bir miktar hafif destek sağlayabilir.

Emekleme

Bu genellikle yedi ile 10 ay arasında olur.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz

Bebeğiniz kendini ileri itmeye başladıkça keşfettiği alanın güvenli ve denetim altında olduğundan emin olun. Ayrıca bebeğinizin altına ince, sarılmış bir battaniye koyup elleriniz ve dizleriniz üstünde ileri geri sallanmayı gösterebilirsiniz. Sallanma, emeklemenin kıvılcımını ateşler; siz daha farkına varmadan kendinizi evin içinde bebeğinizin peşinde koşarken bulacaksınız!

Ayakta durma

Yaklaşık dokuz ile 11. ay arasında bebeğiniz tutunarak ayağa kalkabilir. Zamanla kas gücünü, dengesini ve koordinasyonunu iyileştirecek, sonunda desteksiz şekilde ayakta durabilecektir.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz

Bebeğinize her gün zeminde kısıtlamasız bir oyun zamanı tanıdığınızdan emin olun. Bebek sandalyesi ve yaylı salıncaklar gibi oturulan cihazlardaki süreyi sınırlı tutun.

Bebeğiniz, karmaşık yürüme, koşma, atlama ve tırmanma becerilerinde ustalaşmak için ihtiyacı olan kilit becerileri ve hareketleri bu ilk aylarda geliştirecektir. Her gün biraz daha fazlasına zorlayarak bebeğinizi teşvik edin. Siz ne olduğunu anlamadan yürüyüp koşmaya başlayacaktır!

Bunları okudunuz mu: