Motor Becerilerinin Gelişimi: Bebekle yakalamaca

Yüzyıllardır oynanan atıp-tutma oyununu miniğinizin yaşına uygun hale getirerek 10 ila 12 aylık olduğunda çok eğlenebilirsiniz. Bir topu itmek bile koordinasyonu desteklediği ve üst vücut kaslarını güçlendirdiği için bebeğinizin gelişimine destek olacaktır.

Nelere ihtiyacım var?

Çok kolay, farklı renkteki toplara! Farklı boylarda, renklerde ve dokularda toplar edinin. Her türlü yumuşak veya bez kaplı top işe yarayacaktır.

Nasıl oynarız?

Topu bebeğinize doğru yuvarlayın. Bebeğinizi topu atmaya veya yuvarlamaya teşvik edin, gerektiğinde yardımcı olun. Nesneler ve neler yaptığınız hakkında konuştuğunuzdan emin olun (“Şimdi yeşil topu attın!” veya “Benekli topu sana doğru yuvarlıyorum.”). Çocuğunuz büyüdükçe belirli bir topu atmasını veya yuvarlamasını isteyin.

İpuçları

Bu yaşta bebeğinizin nişan alması pek doğru olmayabilir. Hâlâ el ve parmak hareketleri üstüne çalışmaktadır, bu yüzden önceleri topa vuracaktır. Bu ilk gelişimi becerilerine yardımcı olmanız gerektiğini ve çok fazla alıştırmaya ihtiyacı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Burada amaç, tekrar tekrar kavramasını,  yuvarlamasını ve atmasını sağlayarak bebeğinizin kontrol ve koordinasyon kazanmasına yardımcı olmaktır.

Çerez Onayı