Büyümenin dönüm noktaları: Oturmak

Kızım Ayşe kendi başına oturabilmeye başladığında henüz 8 aylıktı. Eşim Erol ve ben ondan önce de birkaç kez kızımızın oturmaya yakın hareketler yaptığını görmüştük: Örneğin o andan birkaç hafta önce ellerimizle çok az destekleyerek oturur gibi sırtını koltuğa yaslamasını sağlamıştık. Günbegün güçlendiğini görebiliyorduk.

Ama gerçek anlamda ilk kez tek başına oturması bundan birkaç ay sonra oldu. Yarı zamanlı bir işte çalışıyorum ve akşamları işe gitmek zorundayım. Bu yüzden çocuğumun birçok anını kaçırıyorum. İşte bu da onlardan biriydi.

Kendi gözlerimle görmedim. Ama Erol bana olup bitenleri ayrıntılarıyla anlattı.

Anlattığına göre Erol, Ayşe'yi kabak koltuklardan birine yatırmış ve elindeki oyuncakla birlikte oynuyorlarmış. Bir anlığına odadan ayrılmış, döndüğünde Ayşe'nin kendini yukarı doğru çekip sırtını düzelterek koltukta tek başına oturmaya çalıştığını görmüş. Daha o Ayşe'nin yanına varmadan kızımız oturmaya başlamış. Babasının anlattığına göre kızımız tek başına oturabildiğinde o kadar heyecanlanmış ki elindeki oyuncakları sevinçle atmaya başlamış etrafa.

Bu tecrübe yalnızca 10 saniye sürmüş. Hemen sonra yana doğru düşmüş Ayşe. Ama yapabileceğini anlamış bir kez. Kısa zaman sonra bu hareket onun için sıradanlaşmıştı artık.

Ayşe yavaş yavaş kendi başına deneyerek daha uzun süreler oturabilmeye başladı. İlk birkaç hafta boyunca yalnızca bir dakika oturabiliyor, sonra yine yana doğru düşüyordu. Derken yatmak yerine oturmaya başladı. Bir yeni anne olarak bu benim hayatımı çok kolaylaştırdı. Artık onun için daha az endişeleniyordum. Yerde yuvarlanıp durmak yerine oturup kendi kendine oynayabiliyordu.

Öte yandan bebeğimin kendi başına oturabildiği o ilk anı kaçırdığım için üzgünüm. Babası için çok özel bir andı. Çünkü bütün gün işte olduğu için Ayşe'nin büyüme evrelerini daha az görebiliyor. Bununla tek başına karşılaşmak ona çok iyi geldi.

Bana olanları anlatmak için aradığında çok sevimliydi Erol. Şimdi hafızasında bir hazine gibi saklayacak o an hissettiklerini ve gördüklerini. Çünkü kızıyla birlikte yaşadığı en özel ve ilk anılardan biri olacak.

Çerez Onayı