Yürümeye Başlayan Çocuklarda Gece Korkuları

Bir ebeveyn olarak, ilk düşündüğünüz yürümeye başlayan çocukları geceleri ortaya çıkan sorunlardan korumaktır. Ama kâbuslar veya korkunç rüyalardan farklı olarak, gece korkuları farklı kurallara tabidir. 

Çoğu durumda, yürümeye başlayan çocuğunuz bir sorun olmadan uykuya dalabilir ama iki saat sonra korkuyla uyanır. Uyanık ve üzgün görünse de, tepkisiz kaldığını fark edeceksiniz. 

Yürümeye başlayan çocuklarda gece korkularını yatıştırmak için yapılacak en önemli şey çocuğunuzu sakinleştirmeye çalışmaktır. Bir gece korkusunun ortasında, yürümeye başlayan bir çocuk kolay yatıştırılamaz, bu nedenle asıl yapmanız gereken ışıkları kısılı tutmak ve yumuşak bir şekilde konuşmaktır. Yanında olduğunuz ve onun incinmesini izin vermeyeceğiniz konusunda ona güvence verin. 

Yürümeye başlayan çocuklarda gece korkuları çoğunlukla 10 ila 30 dakika sürer, bu noktada çocuğunuzun muhtemelen sakinleşir, tekrar uyur ve sabah olayı hatırlamaz. 

Unutmayın ki bazı yürümeye başlayan çocuklarda gece korkuları çok yorgun olduklarında ortaya çıkar (ailenizde herkesin gündüz şekerleme yapmayı benimsemesi için bir neden daha!). 

Özellikle genç çocuklarda düzenli uyku rutini sürdürmek önemlidir. Yürümeye başlayan çocuğunuzla düzenli bir yatma saati belirlediyseniz ve o gece korkuları devam ediyorsa, onu yaklaşık 30 dakika daha erken yatırmayı deneyin ve bunun işe yarayıp yaramadığına bakın. 

Gece korkuları hangi şekilde olursa olsun alır, yaşı büyüdükçe doğal olarak kaybolacağını bilin. Kısa sürede gece boyu tam ve huzurlu uykuya dönecektir.

Çerez Onayı