Bebeklerimiz için Uykunun Önemi

Uzman: Pınar Sibirsky

''Uyusun da büyüsün'' diyerek uyutmaya çalışıyoruz onları, çünkü biliyoruz ki sağlıklı büyüyebilmek için uyumaya ihtiyaçları var. Ama bazen bir tatlı ninni yeterli olmayabilir. Bebeklerde uyku düzeni oluşturmak için biraz da zaman gerekiyor.

Bebek nasıl uyutulur?

Bebeklerimizi uyutabilmek için başvurduğumuz farklı birçok yöntem var: Emzirmek, ayakta sallamak, kucakta taşımak, evde pusette gezdirmek, hamakta sallamak, gecenin bir yarısı otomobille gezdirmek… Hepimiz bir şekilde başvuruyoruz bu yöntemlere. Ertesi gün uyku zamanı gelip bebeğimiz hiç susmayacakmış gibi ağlamaya başladığında da ''dün işe yaramıştı, yine deneyelim'' diyerek tekrar ediyoruz. Gün geliyor farkına varıyoruz ki bebeğimizi artık yalnızca bu şekilde uyutabilir hale gelmişiz. Sadece uykuya yatırırken de değil, gece her uyandığında O'nu uykuya döndürebilmek için aynı yöntemlere ihtiyaç duyar olmuşuz... Fakat bebeğinize uyku eğitimini vermek sandığınız kadar zor değil, çünkü sizden öğreniyor. 

Bebeklerde uyku eğitimi

Bebeklerimizin ilk aylardan itibaren edindikleri, daha doğrusu bizim onlara bir şekilde kazandırdığımız uyku alışkanlıkları uzun yıllar boyunca uyku düzenlerini etkileyebiliyor. Ne var ki uyku öğretilebilen/öğrenilebilen bir beceri ve yatakta kendi kendilerine nasıl uykuya dalacaklarını çocuklarımıza daha ilk aylardan itibaren anne-baba olarak bizler öğretebiliriz. Peki bunu nasıl yapabiliriz?

Bebeğinizin daha kaliteli ve kesintisiz uyuyabilmesi için yapabileceklerinizi 3 ana başlık altında şu şekilde toparlayabiliriz:

1 – Bebeğimize yatağında desteksiz uyumayı öğretmeliyiz çünkü desteksiz uyumayı öğrendiği zaman gece uyansa bile desteksiz bir şekilde uykuya dönmeyi başarabilecektir (her hangi bir ihtiyaç veya sıkıntısı olmadığı durumda).

2 – Bebeğimizin yaşına uygun uyanık kalabilme sürelerini bilerek O'nu doğru zamanda yatırmalıyız, çünkü kesintisiz ve kaliteli bir uyku için zamanlama çok önemlidir. Bilinenin aksine, aşırı yorulan veya akşam geç yatırılan bebekler geceleri daha iyi uyumazlar.

3 – Bebeğimizin gün içerisinde ve uyku öncesinde rutinlerinin olması, saat kavramı olmadığı için önünü görebilmesini ve kendisini uykuya hazırlamasını sağlar. Her uykudan önce bebeğimizin yaşına uygun rutinler uygulayarak O'nu rahatlatırsak, uykuya geçişi çok daha kolay olacaktır.

Çerez Onayı