Uyku problemlerine çözümler: 7-9 ay arası

Bebeğiniz iyi uyumuyorsa, siz de uyuyamıyorsunuz demektir. Neyse ki, 7-9 aylık bebekler, yeni doğanlara oranla daha uzun süre uyuma eğilimindedir. Küçüğünüz uykuya dalmakta zorlanıyorsa, belki de bebeğinizin uyku öncesi rutinine göz atmanız gerekir. İşte anne ve bebek için onu güvenle uyutabileceğiniz birkaç yöntem.

Uyku öncesi rutinde tutarlılık

Bebekler uyku öncesinde düzenli bir rutin oluşturulduğunda daha rahat geçerler uykuya. Bu rutine onun gevşemesini sağlayacak bazı öğelerin de eklenmesi ve kesinlikle sadık kalınması gerekir. Akşam oyunlarının sakin ve sessiz olsun, ardından tam zamanında uyku öncesi rutininizi uygulamaya koyun. Bebeğinizi rahatlatacak bir banyo, kitap okumak, ninni söylemek ya da birlikte aile albümüne bakmak gibi yöntemler deneyebilirsiniz.

Önemli olan, izlediğiniz yöntemi her akşam aynı sırayla uygulamanız. En sevdiği uyku öncesi aktivitesini en sona saklayın. Uyku öncesi rutini, meşgul annelerin ritimlerini düşürmek için de iyi bir fırsattır.

Zor ve sabır isteyen bir uğraş: Uyku

Bebeğiniz uyku vaktinin yalnız kalmak olduğunu fark etmeye başladı ve bundan hiç hoşlanmıyor. Sonuç mu? Huysuzluk, çığlıklar, kalbinizin üzerinde bir basınç. İçgüdüleriniz size ona koşup kollarınıza almanızı söyleyebilir, ama odasına girmeden önce birkaç dakika beklemenizde fayda var, böylece ona kendi başına uykuya dalma fırsatı vermiş olursunuz.

Gidip bebeğinizi kontrol edecekseniz, sakinleştirin ama yataktan çıkmasına izin vermeyin. Bebeğinizin uyku konusunda size bağımlı olmasını istemiyorsanız, kontrole gittiğinizde yanında 2-3 dakikadan fazla kalmayın. 

Mükemmel zamanlama

Bebeğinizin uyku öncesi rutinini düzenlemek, onu uyku vaktinde yatağa yatırmak demektir. Bu esnada uyanık olması, ona kendi kendine uykuya dalma becerisi kazanma şansı verecek. Ayrıca gecenin bir vakti uyanırsa da (ki bu yaşta bu çok normal) sizin gelip onu kucağınıza almanıza ihtiyaç duymadan uykuya dönebilecek. Aklınızda tutun, bu problemler ancak tutarlılıkla çözülebilir. Bu yüzden o anı değil, büyük resmi düşünerek oluşturun uyku düzenini.

Uyuyamayan küçüğünüzü uyutmak için siz neler yapıyorsunuz?

Çerez Onayı