Okul Öncesi Parmak Oyunları

İşte, bebeğinizle tekerlemelerle basit oyunlar oynamak ve eğlenmek için bazı fikirler.

Oyun 1: "Küçük Domuzcuk Pazara Gitmiş"

Bu küçük domuzcuk pazara gitmiş. (ayak başparmağına dokunun)

Bu küçük domuzcuk evde kalmış. (başparmağın yanındaki ayak parmağına dokunun ve böyle devam edin)

Bu küçük domuzcuk et yemiş.

Bu küçük domuzcuğa kalmamış.

Bu küçük domuzcuk da ağlamış, “Eee, eee, eee!”

Miniğinizi gıdıklayın! 

Bu klasik tekerlemeyi yeni doğmuş bebeğinizin bezini değiştirirken söyleyin. Başparmaktan başlayıp sırayla giderek her ayak parmağına dokunun. “Ev" kelimesine geldiğinizde bebeğinizi gıdıklayın ve zevkle gülmesini izleyin.

Oyun 2: "Dön, Dön Bahçenin Etrafında"

Dön, dön bahçenin etrafında (çocuğun göbeği üzerinde daire çizin)

Geliyor küçük ayıcık.

Bir adım, iki adım. (parmaklarınızı göğsüne kadar yürütün)

Geldi küçük ayıcık! (çenesinin altını gıdıklayın)

Yeni doğan bebeğiniz bu hareketli tekerlemeyi çok sevecektir çünkü bir sürpriz gıdıklama ile bitmektedir. Yeni doğan bebeğinizin göbeği üzerinde hayali bir çember çizerek başlayın, "dön etrafında.” Sonra, “bir adım, iki adım,” parmaklarınızı göğsüne kadar yürütün ve çenesi ve kollarının altını gıdıklayın.

Oyun 3: "Ayşe Kutunun İçinde"

(Burada bebeğinizin adını söyleyin) 

Ayşe kutunun içinde (gözlerini ellerinizle kapatın)

Kımıldamadan oturur.

Haydi, çıksana dışarı!

İşte, çıktım! (kollarınızı uzatın)

Bebekler bu coşkulu saklambaç oyununu çok sever. Bebeğinize elleriyle gözlerini kapatmayı gösterin ve sonra etkili olması için alçak sesle ilk birkaç dizeyi söyleyin. Üçüncü dize biraz durun ve sonra ellerinizi uzatıp son dizeyi yüksek sesle söyleyin. Bebeğinizin bunu çok sevecektir, sessizce bekler, bekler... ve sonra kutudan çıkar gibi yukarı fırlar!

Oyun 4: "Çek, Çek, Çek Kürekleri"

Çek, çek, çek kürekleri (ileri geri sallanın)

Akıntıya doğru.

Neşeyle, neşeyle, neşeyle, neşeyle

Hayat bir düş gibi.

Bebeğiniz, teknede gitme de dahil, bunu mümkün olduğunca sizinle birlikte yapmayı çok sever. Yere oturun ve bebeğinizi yüzü size dönük olarak kucağınıza alın. Boynunu ve başını desteklemeyi unutmayın. İki elinden tutun ve şarkıyla uyumlu olarak ileri geri sallanın. Tempoyu hızlı veya yavaş bir tekneye göre değiştirin. Basit ritimden yararlanarak kendi sözcüklerinizle değiştirin (yıka, yıka, yıka yüzünü; çevir, çevir, çevir topu...). Her ikinizde gülmeye başlayacaksınız. Bu yabancı bir parçadan alıntıdır. Dilerseniz geleneksel “Fış, fış kayıkçı” şarkısını da söyleyebilirsiniz. 

Oyun 5: "Ali Baba'nın Bir Çiftliği Var"

Ali Baba'nın Bir Çiftliği Var

Möö, möö diye bağırır

İnekleri var,

Möö, möö diye bağırır

Çiftliğinde Ali Babanın

İstediğiniz hayvanla devam edebilirsiniz, örneğin ördek ("vak, vak"), köpek ("hav, hav"), kedi ("miyav, miyav"), kuzu ("mee, mee") ve at ("hihihi, hihihi").

Bu şarkı o kadar ilgi çekicidir ki bebek sözleri kendi söylüyor gibi hisseder. Sesleri çıkarmak eğlencelidir ve kelimeler bebeğinizin birçok hayvanın adını öğrenmesine yardımcı olur. Hayvanat bahçesine ya da bir çiftliğe giderken bu şarkıyı söyleyin, sonra hayvanlarla karşılaşınca bu sesleri çıkarın. Çocuğunuz hepsini çok tanıdık bulduğu için heyecan duyacaktır.

Oyun 6: "Yumurta Kafa"

Yumurta Kafa bir duvara oturmuş.

Yumurta Kafa yere düşmüş. (bebeği hafifçe arkaya doğru eğin)

Kralın bütün atları, kralın bütün adamları

Onu tekrar yapıştıramamış.

Oyun 7: "Koş, Koş, Koş "

Koş, koş, koş İstanbul'a (Yaşadığınız şehri söyleyin) 

Koş, koş, koş İzmir'e.

____yi (bebeğin adı) bulmaya

Yoksa DÜŞERSİN! (bebeği yana eğin)

Birlikte tempo tuttuğunuz hareketli bir tekerlemeden daha iyi ne olabilir ki? Bebeğinizi yüzü size dönük olarak kucağınıza oturtun. Kollarının altında tutun, topuklarınızı kaldır ve sallanmayı başlatın. Bu oyun boyun kasları kafalarını destekleyecek kadar güçlü olan daha büyük bebekler için uygundur.

Öğrenme ve Büyüme

Müzik yoluyla, bebeğiniz dil gelişimi ve daha sonra okumak için gerekli olan işitsel ayırt etme becerilerini öğrenir. Gün boyu şarkılar söyleyerek, sesleri, tonları ve dil kalıplarını anlamasına ve yanıt vermesine yardım edersiniz. Hem de çocuğunuzla güçlü duygusal sosyal bağlantı geliştirmeye yardımcı olursunuz.

Parmak oyunu, hareketli tekerlemeler ve basit tekrarlı şarkılar bebeğin dil ve bellek gelişimi için önemlidir, çünkü böylece tahmin etmeyi, öngörmeyi ve kelimeler ve anlamları ile eylemleri ilişkilendirmeyi öğrenir.

Çerez Onayı