Bebeğinizle kucaklaşın!

Genç babalar artık bebeklerinin her şeyiyle ilgilenmeye çalışıyor. Bebekleri daha eşlerinin karnındayken bakımıyla ilgili pek çok şeyi araştırıyor, onlara nefes egzersizleri yaptırıyor, hatta doğuma bile giriyorlar. Sonrasında gidip en iyi bebek bezini seçiyor, bebeğinin altını değiştiriyor, gazını çıkarıyor, uyutuyor, besliyor... Bu arada bebeğini bol bol okşuyor, masaj yapıyor, oynuyor; özetle çok sevmenin yanı sıra çok da ilgileniyor.

Bebekler anne ve babanın ortak desteğiyle büyütülmeli; sevgi, uyku ve oyun anlarını birlikte, bir ekip olarak paylaşmalılar. Çünkü baba figürünün bebeğin hayatında öylesine önemli bir yeri var ki! Anneyle çok özel bir bağı olan bebek, babasından da yoğun ilgi ve sevgi görünce sağlıklı ve mutlu bir gelişim sergiliyor. Sosyal becerileri artıyor. Kendisiyle daha barışık, daha uyumlu ve daha yetenekli bir birey olarak yetişiyor. Kız çocuğunun babasıyla iletişimi ise gelecekte karşı cinsle kuracağı iletişimi etkiliyor...

ONA KOCAMAN SARILIN, SONRA DA...

Babayla bebek arasında kurulan bağ, bebeğe gösterilecek sevgi ve ilgi bu derece önemliyken yapılacak ilk şey bebeğinize kocaman sarılmak olacaktır. Sonrası mı?

Onu sık sık kucağınıza alın

Bebeğinizi kucaklamak, onun hassas cildini ve ipek saçlarını okşamak, minicik parmaklarıyla oynamak ve mis gibi kokusunu içine çekmek size inanılmaz bir mutluluk ve huzur verecektir. Sizin kokunuz ve ilginiz de onu rahatlatacak, içinin sevgiyle dolmasını sağlayacaktır. Paylaşımda bulunun ve tıraş olun

Günlük hayatın içinde onu uygun olan her şeye dahil edin. Mesela siz tıraş olurken bebeğiniz de sizi seyretsin. Doğduğu andan itibaren cildinizin pürüzsüz olması konusunda daha dikkatli olun ki sakallarınız bebeğinizin hassas cildini tahriş etmesin. Pürüzsüz bir cilt için, Gillette'in en gelişmiş tıraş makinesi Fusion Proglide iyi bir tercih olacaktır. Proglide, daha ince ve düzeltici bıçakların yardımıyla yüzünüzde daha az takılma ve çekilme hissiyle zahmetsizce kayar ve eşsiz bir tıraş deneyimi sunar.

Bezini değiştirin, yedirin, masaj yapın

Bebeğinizle bağ kurmanız için birbirinden harika yollar var. Bezini değiştirin, altını temizleyin, ayaklarını gıdıklayın, göbeğine öpücük kondurun. Yemeğini de zaman zaman siz yedirin, ona komiklikler yapın, anın keyfini birlikte çıkarın. Masaj yapmak ise bebeğinizi rahatlatacak ve aranızdaki iletişimi geliştirecek bir başka yöntem. Tüm bunlar ömür boyu devam edecek sağlıklı bir ilişkinin ilk adımlarıdır.

Onunla konuşun

Doğduğu günden itibaren onunla konuşun, örneğin gün boyu neler yaptığınızı anlatın. Henüz minicik bir bebekken sizi anlamayacak ama sizin sesinizle rahatlayacaktır. Büyüdükçe de onunla her konuda konuşmayı ihmal etmeyin, bu kez sizi anlayacak ve sizinle kendi dünyasını paylaştıkça mutlu olacak, sizin dünyanızı paylaşarak da öğrenecek ve bilgilenecektir.

Onu dinleyin

Konuşmaya başladığı andan itibaren onun size anlattığı her şeyi can kulağıyla dinleyin. Ona önem verdiğinizi, dikkate aldığınızı, sizin için çok değerli olduğunu her fırsatta hissettirin.

Ona kitap okuyun

Birbirine bağlı bir anlatı dizisine ilgi göstermeye başladığı andan önce dahi ona masallar anlatın ve kitap okuyun. Büyüdükçe bunu ritüel haline getirin. Uyumadan önceki dakikalar bunun için en güzel zaman dilimidir.

Oyunlar Oynayın

Yeni oyunlarla bebeğinizi yemek ya da uyku öncesi keyiflendirip işleri kolaylaştırabilirsiniz.

Çerez Onayı