Gebeliğin üçüncü üç ayında ne beklemeliyim?

Artık gebeliğinizin üçte ikisini başarıyla kat ettiğinize göre, son üç ayda ne bekleyebilirsiniz?

28 ila 40. haftalar arasındaki gebeliğin üçüncü üç ayı bebeğiniz için önemli bir büyüme ve gelişme dönemidir. Bu dönemde bebeğinizin deri altında yağları gelişmeye başlar ve doğumda görmeyi beklediğiniz bebek gibi görünmeye başlar.

Minyatür portre

 • 32. haftanın sonunda, bebeğiniz yaklaşık 2 kg olur ve boyu 30 cm'ye yaklaşır. Hızla kilo almaya devam eder ve doğduğunda 3-3,5 kg olur.

 • Bir uyku-uyanıklık döngüsü geliştirmeye başlar ve ne zaman uyanık ve hareketli, ne zaman uykuda ve sessiz olduğunu anlamaya başlayabilirsiniz.

 • Bazı dönemsel ritmik hareketleri de fark edebilirsiniz, bunlar muhtemelen hıçkırdığı anlamına gelir.

 • Üçüncü üç ayınızda, bebeğiniz artık başparmağını emmeye veya ağzıyla emme hareketleri yapmaya başlar, böylece doğduğunda süt emmeyi öğrenmiş olacaktır. Gözkapakları artık yapışık değildir, yani onları düzenli olarak açıp kapatabilir. Görme ve duyma yeteneği gelişir ve çevredeki ses, müzik veya ışık gibi uyaranlara duyarlı hale geldiğini fark edersiniz.

Rahatlık bölgesi

Üçüncü üç ayda, çoğu bebeğinizin kilosunda ve boyunda artıştan kaynaklanan fiziksel rahatsızlıklar yaşıyor olabilirsiniz. Bebeğiniz diyafram ve akciğerler basınç uygulaması nedeniyle nefes darlığı çekebilirsiniz, bu yüzden artık merdiven çıkmak veya mahallede hızlı bir yürüyüş alarak kolay bir iş değildir. Taşıdığınız ağırlığın artması nedeniyle sırt ağrısı ve yorgunluk sizi yavaşlatabilir.

Sakin olun

 • Sakinleşmek ve kendini daha az zorlamak için bu şansı kullanın. Arkadaş veya aile fertlerinizden mümkün oldukça size yardım etmelerini isteyin.

 • Gece rahat bir uyku pozisyonu bulmak zor olabilir ve bebek mesaneye basınç yaptıkça kendinizi sık sık tuvalete koşarken bulabilirsiniz. Yatmadan hemen önce sıvı alımını kesmek yardımcı olacaktır.

 • Birçok kadının kendi vücutlarındaki fazla sıvı nedeniyle ayak bilekleri ve ayaklarında şişme olur (buna ödem de denir). Mümkün oldukça bacaklarınızı yükseğe koymanız bu şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.

 • Duygusal açıdan, bu gebelikten dolayı sabırsız olduğunuzu fark edebilirsiniz. Artık bebeğinizin rahminizde değil kollarınızda olmasını istersiniz!

İşte, üçüncü üç ayınızı rahat ve memnun edici hale getirmek için birkaç ipucu daha:

 • Hava iyiyse, haftada birkaç kez açık havada rahat bir yürüyüşe çıkın. Temiz hava sizi canlandırır, kan dolaşımınızı güçlendirir ve hissettiğiniz bazı ağrı ve sertlikleri azaltır.

 • Rahatlık ve gerilme egzersizlerini öğrenmek için bir doğum dersine katılın. Gevşemenize ve yaklaşan heyecana odaklanmanıza yardımcı olması için orada öğretilen gevşeme egzersizlerini ve bazı görsel görüntü ve müzikleri kullanın.

 • Gece rahatınız için yan yatarak uyuyun. Belinize ve sırtınıza destek için yastıklar kullanın. Her gece en az yedi saat uyuyun doğuma yaklaşırken mümkün olduğunca dinlenmiş olmanız için gündüz de biraz kestirin.

 • Okuyun, okuyun ve gene okuyun. Doğum sancıları, doğum ve bebek bakımı hakkında bilgi kaygılarınızı azaltmaya ve sizi yaklaşan olaylara için hazırlamaya yardımcı olacaktır.

 • Bebeğinizin doğumu yaklaşırken doktorunuzun ilerlemenizi takip edebilmesi için haftalık doğum öncesi doktor randevularınızı aksatmayın. Her şeyin yolunda olduğunu bilmek rahatlamanızı ve gebeliğin son haftalarında bunun tadını çıkarmanızı sağlar.

İleriye bakmak

Bebeğinizin büyüdüğünü ve sağlıklı olduğunu bilmek, hareketlerini ve tekmelerini her zamankinden daha güçlü hissetmek, doğumu için hazırlanmak, bir ad seçmek, bebek giysileri almak, onun evde bakımı her şeyi hazırlamak ve sadece birkaç hafta içinde burada olacağını bu dönemi çok özel kılar.

Bu inanılmaz bir dönemdir, rahatlayın ve tadını çıkarın. Neredeyse geldi!

Çerez Onayı