Yeni vücut şeklinize göre giyinme

Hamileliğin ilk belirtilerinin gözle görülür hale geldiği ilk günlerde, muhtemelen normal kıyafetlerinize sığabileceksiniz ama ikinci üç aylık dönemin sonunda hamileliğinizin geri kalanını geçirmek için bazı yeni kıyafetlere yatırım yapmanız gerekecek. Hamileliğinizi ilk, ikinci ve üçüncü üç ayda hangi mevsimde olacağınıza göre bir takvimle planlamak iyi bir fikirdir. Hamilelik öncesi formunuzdan bağımsız olarak, hamileliğinizin en azından 5 ayında ve bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonraki birkaç ayda, şişkinliğiniz size yeni bir giyinme tarzını zorunlu kılacaktır.

Hamilelikte beslenme şekliniz değiştikçe ve hamileliğiniz ilerledikçe; şişkinliğinizin vücudunuzun üst ya da alt kısmında olmasına bağlı olarak, üst ya da alt kıyafetler almaya odaklanmanız gerekebilir. Vücudunun üst kısmında şişkinliği olan kadınlar hamileliklerinin neredeyse çoğunu normal altlar giyerek geçiştirebilirler. Herhangi bir hamile silueti ya da genişleyen bel bölgesi için en alımlı giyinme şekli, gövdenizin en ince kısmından yani göğüsün altından bir çizgi belirlemektir. Göğüs altından itibaren bollaşan kıyafetler bunu doğal olarak sağlarlar ve göğüs altından farklı kemerler bağlayarak dökümlü elbise ve hırkalarda bunu deneyebilirsiniz. Üstler ve elbiseler çok sıkı olmadan şişliklerin üzerinden yumuşakça dökülmelidir. V yakalar boyun kısmını açmak ve gözleri aşağıdan çekmek için mükemmeldir. Yüksek yakalar geniş göğüslerde genellikle alımlı durmazlar. Bu, normalde düz göğüslü kadınların hamilelik döneminde vücutlarında keşfedebilecekleri bir şeydir.

Yeni bir hamilelik gardırobuna epey para harcamaya gerek yok. Hatta, kendinizi hamileliğe özel perakende mağazalarla sınırlamanıza gerek yok, cadde üzerindeki birçok mağazada hamilelik kıyafetleri çeşitleri ya da hamileliğe uygun normal kıyafetler vardır. Hamilelik bedenleri için hamilelik öncesi bedeniniz neyse, örneğin 12 ise yine 12, seçmelisiniz. Bu tüm hamile kıyafetleri için böyledir. Normal kıyafetlerde bir iki beden büyük almanın da işe yaradığını düşünebilirsiniz ama omuzların tam oturduğundan ve yanlış bedeni giymiş görünmediğinizden emin olun. En iyi tavsiye hamilelik gardırobunuz için üstünüze ya da altınıza giyebileceğiniz ve farklı kıyafetlerle eşleştirebileceğiniz birkaç temel kıyafet almanızdır.

Hamilelikte Temel Eşyalar

İşte, hamilelik gardırobunuzda ihtiyaç duyacağınız temel eşyaların bir listesi 

Boru paça pantolon

Boru paça tüm vücut tipleri için en alımlısıdır ama eğer dar paça kot giymeye alıştıysanız, hamilelik için birçok model bulabilirsiniz. Ana fark genişletilebilir bel bölgesidir. Hamilelik kotları şişliğin yukarıda ya da aşağıda olmasına göre tasarlanmıştır. Şişliğin altta olduğu modellerde bel kısmından şişliğin altına kadar genişleyebilen yandan ayarlayıcı ya da sıkılaştırma yerleri vardır. Şişliğin üstte olduğu modellerde daha uzun sıkılaştırma yerleri göğüs altına kadar genişleyebilir. Bunlar, şişkinliğin daha çok olduğu ve siz hareket ettikçe kotunuzu sürekli yukarı çekmek zorunda kalmayacağınız modellerdir ve hamileliğinizin son dönemleri için daha iyidir.

Hamilelik kemeri

Hamileliğiniz boyunca normal kotlarınızı ve pantolonlarınızı yeni şeklinize göre genişletmek için hamilelik kemeri kullanabilirsiniz. Bu kemer şişkinliği üst bölgede olan kadınlar ideal çünkü hamilelik kıyafetlerinde asıl dikkat vücudun alt kısmında değil üst kısmında olacaktır. Aynı zamanda bu bir sürü yeni kot alma ihtiyacını ortadan kaldıran ekonomik bir seçimdir.

Hamilelik taytları

Gündelik tunik ve elbiselerle ya da yüksek topuk ve gösterişli üst ve ceketlerle çok iyi giden rahat bir giyim için temel eşyalardan biridir. Göğüs altından bollaşan elbiselerle giymek üzere yaz-giyimi için tasarlanmış kısa tiplerini deneyin.

Robadan elbiseler

Göğüs altından bollaşan ve önden bağlamalı elbiseler yeni şekliniz için en alımlı kıyafetlerdir. Kısa elbiseler gündüz tayt ya da kısa pantolon ya da kot üzerine giyilebilir ve akşamları hamile taytları ile giyilebilir. Bunların illaki hamile elbisesi olması gerekmez; göğüs altından bollaşan ya da önden bağlamalı elbiseleri normal cadde üstü mağazalarda da bulabilirsiniz.

Uzun elbiseler

Yaz dönemi için uzun elbise hamilelikte gerçekten gereklidir. İllaki hamilelik tiplerini aramanıza gerek yok çünkü cadde üstü mağazalardaki uzun elbiseler şişkinliğinizi kapatmak için yeterlidir. Göğüs altından bollaşan tipleri en iyileri en şık ve rahat olanlarıdır ve düz ya da dolgu topuklarla ve hoş bir hırka ya da kot ceket ile iyi giderler ve giyip çıkarması kolaydır.

Tankiniler

Yaz tatilleri için vücudunuzu alımlı göstermesi açısından en ideali tankinilerdir. Tankini üstünü şortlar eteklerle giyebilir ve plajdan öğle yemeğine ve akşam kıyafetine kadar kullanabilirsiniz.

Sütyen

Hamileliğinizin ilk zamanlarında ve sonra yaklaşık 20. haftadan sonra göğüslerinizin ne kadar büyüdüğüne bağlı olarak hamilelik sutyeni almanız gerekir.

İş kıyafetleri

Ev dışında çalışıyorsanız hamileliğiniz iş kıyafeti gardırobu hazırlamanız gerekecektir. Şirketinizin kıyafet kurallarına göre, gerekli eşyalar şunları içerir:

• Göğüs altı esnek beyaz hamilelik tişörtü

• İki çift hamile iş pantolonu, boru paça en iyisidir

• Bir çift iş yeri için uygun ve şık göğüs altından bollaşan elbise

• Göğüs altından bağlanan ve karnınızdan dökümlü mevsime uygun örgü yelek

• Tek düğmeli kısa ceket

Özellikle birçok kadınının hamileliğin son dönemlerinde yaşadığı şiş ayak ve bilekler için rahat ayakkabılar da önemlidir. 

Aksesuarlar

İlkbahar/Yaz dönemi için parlak bir şal ya da Sonbahar/Kış dönemi için bir pelerin hamilelik gardırobunuz için mükemmel bir eşyadır. Rengi size uyan bir şal ya da pelerin sizi açacak ve yüzünüzü parlaklaştıracak ve altına ne giydiğinizin pek önemi olmayacaktır. 

Özellikle yan etkilerden mustarip olduğunuz hamileliğinizin ilk dönemlerinde, rengin önemi ne kadar vurgulansa azdır. Yüzünüze uygun renkte bir şey giymek, ne kadar yorgun olursanız olun, cildinizi canlandıracak ve gözleriniz parlayacaktır. Sonraki dönemlerde örneğin hamile kadınlarda sıklıkla görülen kızarıklar gibi cilt renginizde bir değişiklik olursa, cildinizin ekstra kırmızılığını dengeleyecek soğuk renkleri kullanabilirsiniz. Altınıza ne giydiğinizin önemi yok ve tek ihtiyacınız olan şey boynunuzun üst tarafını kapatan iyi renkli bir tür eşarp ya da başka bir aksesuardır.

Çerez Onayı