İkinci hamileliğiniz ilkinden farklı olabilir

İkinci hamileliğinize ilkine göre muhtemelen daha pratik bir bakış açısıyla yaklaşacaksınız. Hamilelikte yapılmaması gerekenleri de biliyor olacaksınız haliyle. Yine de, bu ikinci bebeğiniz olmasına rağmen, bazı şeyleri ilk defa tecrübe edecek olabilirsiniz!

İkinci hamileliğiniz için psikolojik olarak hazırlıklı olsanız da, vücudunuza neler olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin!

1. Hızlı ilerlemeye hazır olun

İlk olarak: Her hamilelik bir öncekinden farklı olabilir.

İkinci hamilelikte göbeğinizin öncekine göre daha erken çıktığı doğrudur, çünkü rahminiz artık daha esnektir.

Bu hamilelik pantolonlarınızı erkenden ortaya çıkaracağınız anlamına geliyor; belki de ilk üç ay bitmeden! En büyülü aşamalardan biri de ayrıca daha çabuk gerçekleşecek; bebeğinizin hareket ettiğini hissetmeniz. Evet! (Ve bu sefer hissettiğiniz muhtemelen gaz olmayacak)

2. Bol bol dinlenin! İhtiyacınız olacak!

Ayrıca ilk hamileliğinize göre daha fazla yorgun hissedebilirsiniz ki bu durum daha çok hâlihazırda bir anne olduğunuz gerçeğiyle ilişkilidir.

Hamilelik demir seviyelerini azaltıcı etkide bulunabilir ve bu durum vücutta yorgunluğa yol açar. Mayo Clinic'e göre herkes günde 18 mg alırken hamile annelerin günde 27 mg demir almaları gerekir.

Hamilelik semptomlarınız ilk hamileliğinize göre daha hızlı gelişse de bebeğiniz içeride ilk hamileliğinizle aynı hızda büyür. O yüzden sakin olun, iyi beslenmeye, dinlenmeye ve bol su içmeye odaklanın.

3. Doğum izleri

10 kadından dokuzunda ilk hamilelikte bu izler oluşur ve ikinci hamilelikte daha fazla iz de oluşabilir. 

Maalesef bu gerilme izlerini önlemek için kendini kanıtlamış bir yöntem bulunmuyor. Vücudu nemli tutmak için (ve iz oluşumunu yavaşlatmak adına) E vitamini ve bazı yağlar önerilmektedir. Fakat gerilmeye bağlı izler ikinci hamilelikte ilk hamileliğe oranla biraz daha erken ve farklı bölgelerde oluşabilir çünkü ikinci bebeğinizi vücudunuzun daha alt kısmında taşımaktasınızdır.

*Amerikan Hamilelik Derneği'nin raporuna göre.

4. Daha hızlı bir doğum

İkinci defa anne olanlar için doğum sancıları genelde daha kısa sürer. Bu güzel haber Maryland Üniversitesi tarafından desteklenmektedir, üniversite ayrıca ıkınma safhasının da bir saatten az sürdüğünü belirtmektedir.

Hastaneye girdiğinizde rahim ağzınız muhtemelen beklediğinizden daha fazla genişlemiş ve doğuma hazır olacaktır.

Doğuma yaklaştığınız aylarda rahminiz biraz nostaljik hissedebilir (sadece şaka) ve size ilk bebeğinizde olduğundan çok daha fazla Braxton Hicks kasılmaları yaşatabilir.

Bu hamilelik de çabucak geçecek ve daha ne olduğunu anlamadan yeni bebeğinizi kucağınızda tutuyor olacaksınız. Vücut inanılmaz bir makinedir, ona iyi bakarsanız çok kısa zamanda kendinizi toparlarsınız. Fakat hepsinden önemlisi yeniden anne olmanız, tebrikler!

Çerez Onayı