Gebelikte uçak yolculuğu ve diğer seyahat konuları

Gebeliğiniz sırasında seyahat durumunu etkileyen pek çok faktör mevcuttur:

  • Seyahatin planlandığı zamandaki gebelik aşamanız

  • Gebelik sırasında herhangi bir komplikasyon olup olmadığı

  • Araba, tren veya uçak gibi söz konusu seyahat şekli

  • Seyahatin sizi evinizden uzaklaştıracağı mesafe

  • Seyahat sigortası – planlanan seyahatiniz için sigortanız olduğundan emin olun

Gebelik Evresi:  Seyahat sorunları

İlk veya ikinci üç aylık dönem boyunca seyahat genellikle güvenli kabul edilse de, normalden daha yorucu olabilir.

Gebeliğin ilk üç aylık döneminde seyahat, özellikle de gebelik bulantısı veya yorgunluk hissetmekteyseniz zorluklar ortaya koyabilir. Ve kanama ve çocuk düşürme riski, bu aylarda daha fazladır.

Gebeliğinizin ikinci üç aylık dönemi kendinizi en iyi hissedeceğiniz ve en fazla enerjiye sahip olacağınız dönemdir. Bu seyahat için mükemmel bir zamandır. Aslında tatil veya eşinizle bu dönemde bir ‘bebek öncesi balayı' yaşamak, bebek gelmeden önce birlikte eğlenceli vakit geçirmek için ideal bir fırsattır!

Üçüncü üç aylık dönem içinde seyahat rahatsızlık verici olabilir ve kendi sağlık görevlilerinizden ve hastanenizden millerce uzakta doğum başlayabileceği için daha risklidir.

İpucu:

Bazı havayolları kadınların gebeliğin son haftalarında doktordan bir izin kâğıdı isteyebilirler. Koşullar uçuş mesafesine (yurt içi veya yurt dışı) ve uçtuğunuz havayollarına bağlıdır. Bu mektubun genellikle uçuştan önceki 72 saat içinde verilmiş olması lazımdır.

Seyahat Şekilleri

Gebelikte seyahatin en rahat yolu muhtemelen araba ile yapılan yolculuklardır. İster aracı siz kullanıyor, ister yolcu koltuğunda oturuyor olun, her bir-iki saatte bir yürüyerek bacaklarınızı esnetmeyi unutmayın —bu iyi kan dolaşımını sağlayacaktır. Emniyet kemerinizi her zaman takmayı unutmayın. Emniyet kemerinin alt kısmını karnınızın alt kısmına, omuz kayışını da göğüslerinizin arasına yerleştirin.

Uçak seyahati:

İlk iki üç aylık dönemde şu noktalara dikkat edin:

Acele etmemek ve bağlantı uçuşları arasında yeterince zamanınızın olması için programınızı önceden yapın. Bir koridor koltuğu rica edin, böylece biraz daha alana sahip olur ve ihtiyacınız olduğunda tuvalete kolayca gidebilirsiniz. Her saat başı ayağa kalkın ve koridorda yürüyün ki bacaklarınızdaki kan dolaşımı harekete geçsin. Otururken, ayaklarınızı yüzünüze doğru esnetin ve ayaklarınızla yuvarlaklar çizin. Destek çamaşırı veya uçuş çorapları da uzun süre boyunca oturmak zorunda kaldığınızda bacaklarınızdaki stimülasyonu arttırır. Su kaybı yaşamamak için sık sık su veya meyve suyu için.

İlk iki üç aylık dönemde gemi seyahati de, özellikle büyük bir gezi gemisindeyseniz gayet güzel geçebilir. Pek çok gezi gemisinde ihtiyacınız olduğunda size yardımcı olacak sağlık personeli mevcuttur. Harekete karşı hassassanız, deniz tutmasını önlemek için ilaç almak isteyebilirsiniz; sağlık uzmanınıza gebelikte almanızın uygun olduğu ilaçları sorun. Aynı zamanda eczanelerde reçetesiz satılan bulantı önleyici akupunktur bilekliklerinden de takabilirsiniz.

Seyahat Mesafesi

Evden uzağa seyahat etmek istiyorsanız, varış noktanızda iyi tıbbi bakım kaynakları olduğundan emin olun. Yaptırdığınız testler, aldığınız ilaçlar, kan grubunuz ve evden uzaktayken yararlı olabilecek diğer bilgiler de dahil olmak üzere gebelik kayıtlarınızı yanınızda götürün.

Ülke dışına seyahat etmek zorundaysanız, ilaç reçetelerinizin kaybolmasına karşın birer kopya çıkarmanız çok önemlidir. Bazı aşıların gerekli olduğu ülkelere seyahat ederken aşılarınızın tam olduğundan emin olun.

Özellikle sıcak bir iklimde veya yüksek bir yerde varış noktanıza gelişinizden sonraki bir iki günde fazla şey yapmayın, böylece vücudunuzun bu değişikliklere alışması için zamanı olacaktır.

Önceden planlama ve bazı akıllıca önlemler aldıktan sonra gebelik sırasında seyahat güvenli ve keyifli olacaktır. İyi yolculuklar!

Çerez Onayı