Üçüncü Üç Ay: Gebelik Rahatsızlığı

Artık sonuna yaklaştınız! Bebeğiniz rahminizde büyüdükçe karnınız da her gün daha büyük hale geliyor.

Artık bebeğinizi görmeye çok yakınsınız, ama muhtemelen doğumdan önce bir kaç yeni ağrı ve sancıya katlanmanız gerekecek. Kilo ve basınç artışı, nefes darlığı ve sindirim sorunları gibi kendine özgü rahatsızlıklar getirir.

Bu rahatsızlıklar büyük ihtimalle doğumdan sonra geçecektir, ama gebeliğin son aylarını olabildiğince kolaylaştırmaya olmak için şimdi alabileceğiniz bazı önlemler vardır.

Nefes Darlığı

Uterusunuz büyüdüğü, karın içinde yükselerek diyaframınıza basınç yaptığı için, nefes almak daha zor hale gelebilir. Nefes nefese kalmadan bir kat merdiven çıkamadığınızı fark edebilirsiniz. Yapılacak en iyi şey sadece sakin olmak ve aşırı zorlanmamaktır.

Bazı kadınlar yatarken de nefes almakta zorlanır. Böyle oluyorsa, destek için yastıklarla çevrili olarak, yarı oturur pozisyonda uyumayı deneyin. Son üç ayda neredeyse tüm nefes darlıkları normaldir, ama endişeniz varsa, doktorunuza danışın.

Mide Ekşimesi ve Hazımsızlık

Birbiriyle ilişkili bu iki mide rahatsızlığı genellikle üçüncü üç ayda ortaya çıkar. Bazı kadınlar ilk olarak bu dönemde sindirim sorunları yaşar ve bu onlar için büyük bir sürpriz olur. Neden şimdi?

Gebelik sırasında tüm mide ve bağırsak sistemi yavaşlar. Bunun sonucunda, mide ve yemek borusu (ağızdan mideye uzanan boru) kasları gevşer. Bu, normalde midenizde duran sindirim asitlerinin yemek borusu ve ağza çıkmasını sağlar. Asitler boğazınızda bir yanma hissine yol açar (bunun kalbinizle ilgisi yoktur). Ağzınıza eski yiyeceklerin ve mide asitlerinin çok kötü tadı gelir ve bu hazımsızlıktır.

Mide ekşimesi ve hazımsızlığı önlemek için şu önerileri deneyin:

  • Küçük, sık öğünler ve öğün aralarında de atıştırmalık bir şeyler yiyin. Bu mide asitlerinin yukarı çıkmayıp sindirimi devam etmesini sağlar.

  • Yağlı gıdalardan kaçının.

  • Yemek yedikten dik durun (yerçekimi yardımcı olur!). Ve yatmadan önce yemek yemeyin.

  • Ağzınızdaki acı tadı gidermeye yardım olması için sakız çiğneyin.

Önce doktorunuza danışmadan antiasitler gibi reçetesiz ilaçları almayın.

Üçüncü üç aylık dönem nefes darlığı ve hazımsızlık gibi beklemediğiniz rahatsızlıkları getirir. Rahatsızlığı azaltmak için yukarıdaki önlemleri alarak, bu son birkaç ay içinde. Prima bunları rahatlatmaya yardımcı olabilirsiniz.

Çerez Onayı