Gebelik Sırasında Çalışma: Sağlıklı bir gebelik sürdürme

Gebeliğin getirdiği tüm fiziksel kaygılarla, çalışmayı durdurup durdurmamanız gerektiğini merak edebilirsiniz. Kadınların büyük çoğunluğu gebelik sırasında, hatta doğum tarihine kadar çalışmaya devam edebilir. Tam olarak ne zaman doğum yapacağınızdan emin değilseniz, doğum tarihi hesaplayıcımız size yardımcı olabilir.

Gebelikleri yüksek riskli olan kadınların (örneğin çoğul gebelik veya erken doğum öyküsü olanlar) ise yeterince dinlenmek için diğerlerinden daha önce doğum izni alması gerekebilir.

Çalışırken sağlıklı bir gebelik sürdürmek:

  • Günde birkaç kez mola verin ayaklarınızı yükseğe kaldırın. Gebelikte kan dolaşımı yavaşlar; ayaklarınızı yükseğe koymak kanın akmasını sağlar, bu da ayak bilekleri ve ayaklarda şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.

  • İşte stresi azaltmaya çalışın. Çok stresli bir işiniz varsa, yoga ve meditasyon gibi bir stres yönetimi tekniğini öğrenmek için bu iyi bir zamandır.

  • Geceleri yeterince uyuyun. Bazı kadınlar gebelik sırasında gündüzleri daha yorgun olduklarını fark ederler. Gündüz uyku gelmesiyle mücadeleye yardımcı olmak için gece uykuyu arttırın

İşle İlgili Özel Hususlar

Bazı işler siz ve bebeğiniz için risk oluşturabilir, bu durumda aktivitenizi azaltmanız veya değiştirmeniz gerekebilir. Ağır fiziksel aktivite gerektiren bir işiniz varsa veya kimyasallarla çalışıyorsanız, doktorunuza danışmanız gerekebilir.

Çerez Onayı