Hamilelikte Sivilcenin Nedenleri ve Güvenli Tedavi Seçenekleri

Hamilelikte sivilce çıkardığınızı ya da lekelerinizin arttığını fark edebilirsiniz. Bu can sıkıcı bir gebelik belirtisi olsa da, sivilcelerinizin üstesinden gelmek için atabileceğiniz bazı cilt bakım adımları vardır. Alabileceğiniz ilaçlar da olabilir, ancak hangilerinin hamilelik sırasında güvenli olduğu konusunda doktorunuza danışmanız en iyisidir. Hamileyken neden sivilce çıkardığınızı, bazı yararlı cilt bakım ipuçlarını ve hangi sivilce tedavilerinden kaçınmanın iyi olacağını öğrenmek için, okumaya devam edin.

Hamilelikte Sivilceye Neden Olan Nedir?

Hamilelikte görülen sivilcelerin sorumlusu, gebelik hormonları olabilir. Bu hormonlar devreye girdiğinde, ciltte tıkanmış gözeneklere ve lekelere neden olan çok fazla yağ (sebum) oluşabilir. Gebeliğin erken döneminde daha fazla sivilce fark edebilirsiniz, çünkü bu dönem, gebelik hormonlarının en yoğun olduğu dönemdir. Pek çok anne adayı, öncesinde sorunsuz bir cilde sahip olmalarına rağmen sivilce çıkarabilir; daha önce sivilcesi olanlar da arttığını fark edebilirler.

Hamilelikte cildinizde oluşabilecek sivilce, bildiğiniz normal sivilcedir. Bazı kadınlar için gebeliğin bir parçası olan (çatlaklar ve ciltte kaşıntı gibi) değişimlerden biridir.

Hamilelikte Sivilceyi Önlemek ve Tedavi Etmek İçin Ne Yapabilirim?

İşte hamilelikte sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı bazı kolay yöntemler:

Cildinizi doğal bir sabun ve suyla nazikçe yıkayın. Bunu günde iki kez yapabilirsiniz, ancak cildinizi tahriş edebileceği için çok fazla sürtmemeye dikkat edin.

  • Şampuan. Sivilceler saçınıza yakın çevrede çıkıyorsa ya da yağlı saçlara sahipseniz, saçlarınızı her gün şampuanla yıkayın.

  • Yağsız cilt bakım ürünlerini tercih edin. Yağsız kozmetikler, güneş koruyucular ve saç şekillendiricileri tercih edin.

  • Saçlarınızı toplayın.

Her zaman öncelikle doktorunuza danışın, ancak topikal benzoil peroksit, azelaik asit, topikal salisilik asit ve glikolik asit içeren reçetesiz ürünler gebelikte kullanılabilir.

Kaçınmam Gereken Sivilce Tedavileri Var Mı?

Uzmanlar, bebeğinizde doğum kusurları ya da bazı tıbbi sorunlar yaratabileceği için, gebelik sırasında aşağıdaki sivilce ilaçlarından kaçınmanızı öneriyor:

  • İsotretinoin içeren oral ilaçlar (Roaccutane, Acnegen gibi...)

  • Retinoid içeren merhemler (bunlar isotretinoin içeren haplarla aynı ailedendir ve aynı zamanda bir A vitamini formudur, ancak cilde uygulanır)

  • Hormonal terapiler (belli bazı hormonları bloke ederler)

  • Tetrasiklin içeren oral ilaçlar (bu antibiyotik gebeliğin 4. ayından sonra alınırsa, bebeğin dişlerinin renginin değişmesine neden olabilir ve bebeğin kemik gelişimini etkileyebilir)

Ne olursa olsun, ilaç etiketlerini dikkatle okuyun ve herhangi bir sivilce ilacı ya da başka bir ilaç almadan önce doktorunuza danışın. Yüzünüzde enfeksiyona ve iz kalmasına neden olabileceği için, sivilcelerinizi sıkmaktan kaçının. Yağı ve kiri diğer yerlere aktarmaya neden olabileceği için, yüzünüze dokunmaktan da kaçının.

Sivilce, hamileliğinizin bir aşamasında yaşayabileceğiniz can sıkıcı fiziksel değişimlerden biri olabilir. Biraz rahatsız edici olsa da, nazik, arındırıcı bir cilt bakımı uygulayarak ve mümkün olan ilaçları alarak sivilcelerinizin üstesinden gelebilir, gebelik ışıltınızın tadını çıkarabilirsiniz!

Ufaklığınızın gelişini ve ne kadar ilerlediğinizi öğrenmek için doğum tarihi hesaplayıcımıza göz atın.

Çerez Onayı