Karnınızdayken bebeğinizle iletişim kurmak

Bebeğiniz doğmadan önce bile okumak için ortam yaratabileceğinizi biliyor muydunuz? En sevdiğiniz çocuk kitaplarından bebeğinizin günlüğünü tutmaya kadar, işte size okumayı bebeğinizin hayatının bir parçası haline getireceğiniz ipuçları.

Hala bebeğinizin doğmasını beklerken, bebeğinizin ömür boyu okumasına zemin hazırlayacak faaliyetlere başlayın. Düzenli olarak kitap okuyan bir aile olarak kendinizi tanımlamak bebeğinizin doğumundan sonra okumaya hazır olma rotasını belirleyecektir.

Kendiniz için günlük bir okuma zamanı belirleyin. Bu aynı zamanda bebek için de okuma zamanı olacaktır. Dikkatinizi dağıtacak etmenlerden uzak bir yer bulun, iyi bir aydınlatmanız, rahat bir koltuğunuz ve sonra size katılacak küçük insan için geniş bir alanın olduğundan emin olun. Hamileliğin gelişimi boyunca her gün kitap okumanın tadını çıkarın. Küçük partneriniz bu zamanı beraber paylaşmak için geldiğinde bu alışkanlığınız çoktan yerleşmiş olacak. Kendi çocukluğunuzdan eski hikaye kitaplarınızı bulun. Hikayelerin ve resimlerin nasıl da güçlü hatırları getirdiğini gördüğünüzde şaşıracaksınız. Bazı kitaplar modası geçmiş görünecek; bazıları ise hiç eskimemiş, ebedi. Hangilerini bebeğinizle paylaşacağınıza karar verin. Size kitap okuyan kendi aileniz ve akrabalarınızla konuşun ve onlara teşekkür edin. Şimdi, bebek gelişimi ile beraber ailenizin okuma geleneğini sürdürmeye devam edebilirsiniz.

Eğer insanlar bebeğinize hediye vermek isterse, onlardan bebeklere okumak için uygun kitaplar isteyin. Arkadaşlarınız kendileri ya da bebekleri için etkili olan hikayeleri sizinle paylaşabilir. En iyi kitaplar en çok sevilen kitaplar olduğuna göre, bu hazır bir çocuk edebiyatı incelemesi olur.

Hamileliğiniz hala devam ederken, evinize bir okuyucunun gözünden bakın. Okumayı teşvik eden bir evde, her odada kitaplar olmalıdır. Sizde öyle mi? Eğer bir bebek kitaplarla çevrili bir ortamda büyürse, bunu hayatının bir parçası yapması daha muhtemeldir. Ve kitaplar bebek gelişiminde önemli bir faktördür. Siz bu pratik model için iyi bir örnek misiniz?

Yuvaları ziyaret ederken ve evinize gelecek bebek bakıcısı ile görüşürken, okuma ve hikaye zamanını sorun. Onların planladığı bakımda bunun bir öncelik ve bakımın düzenli bir parçası olup olmadığını görün. Bebek gelişimi için okumanın önemli olduğunu düşündüğünüzü anladıklarından emin olun. Bebek bakımı konusunda bir tercih yaparken birçok konuyu göz önünde bulunduracaksınız ve karar verirken okuma ve dil faaliyetleri soracaklar listenizde olmalıdır.

Bebeğiniz için bir günlük tutun. Hamileliğinizin son döneminde her gün ne yaptığınızı anlatan bir günlüğe başlayın. Bir olayın ayrıntılı anlatımı ya da kısa bir gözlem, belki kısa bir hikaye, hamilelik süreci ile birlikte o doğmadan günler ve haftalar önce beraber neler yaptığınızı daha sonra çocuğunuzun okuması onun için anlamlı olacaktır. Çocuklar kendi hikayelerini diğerlerinden daha çok severler, yani yazmaya şimdi başlayın. Yeni adım atmaya başlayan bebeğiniz kendi günlerini anlatıp size yazdırmak için hevesli olduğunda, yazarlığınızı ne kadar kısa sürede onunla paylaşmaya başlamak zorunda kaldığınızda şaşıracaksınız.

Bebeğiniz henüz karnınızdayken ona kitap okuma konusunda siz ne düşünüyorsunuz?

Çerez Onayı