A20_2

Haftadasınız

Git

23 haftalık gebelik

23 haftalık gebelikte bebeğiniz

Bebeğiniz küçük bir patlıcan kadardır. Bebeğiniz yarım kilo civarındaki ağırlığı ve 23 ila 25 cm olan yaklaşık bir Barbie bebek kadar boyu ile minik, küçücük bir yenidoğana benzemektedir.

Sesler duyuluyor

Kulaklardaki kemikler sertleştiği için bebeğiniz artık sesinizi duyabilir. Bebeğinize kitap okuyarak, onunla konuşarak ya da şarkı söyleyerek bebeğinizi şımartın. Bebeğiniz sesinizi ne kadar çok duyarsa doğduğunda sesiniz o kadar tanıdık gelecektir.

Süper kese

Bebeğinizi çevreleyen amniyotik sıvı, sağlıklı bir yenidoğanın büyümesi için kusursuz ortamdır. Tuzlu sıvı bebeği sıcak tutar, enfeksiyonlara karşı korur ve gelişmekte olan vücuduna antrenman yaptıracak kadar yüzdürücüdür. Bu noktada su kesesi her üç ila dört saatte bir yenilenen yaklaşık yarım litre sıvı içerir.

23. haftada gebeliğiniz

Ders saati

Doğuma hazırlık derslerinin çoğu, gebeliğin 32. haftası civarında başlamak üzere tasarlanmıştır. Bebeğinizin erkenden sahneye çıkmaya karar vermesi ihtimaline karşılık doğum tarihinizden en az birkaç hafta önce biten bir kursa yazılmak iyi fikirdir.

Demir gibi

Çoğu kadın gebe kalmadan önce hafif anemiktir ve gebelik sırasında kadınların yaklaşık yüzde 20'si demir eksikliği anemisi tedavisi görür. Bunun belirtileri arasında yorgunluk, zayıflık, nefes darlığı ve bayılma nöbetleri yer alır. Kırmızı et, ciğer, şekerkamışı şurubu, yeşil mercimek gibi demir açısından zengin gıdalar ve ıspanak ve karalahana gibi yapraklı yeşil sebzeler tüketerek aneminizi tedavi edebilirsiniz.

Preeklampsi kontrolü

Tansiyonunuz çok yüksek ise, doktorunuz, yüksek kan basıncı, ödem (şişme) ve idrarda protein ile kendini gösteren bir gebelik komplikasyonu olan preeklampsi gözetimi yapmak isteyebilir. Bu rahatsızlık gebe kadınların yaklaşık yüzde 7'sini etkiler ve erken tanı kritik önem taşır. Preeklampsi tedavi edilmezse plasentanıza giden kan akışının azalmasına neden olabilir. Bulanık görme, baş ağrısı veya ellerinizin ve ayaklarınızın aniden şişmesi gibi preeklampsi belirtileri fark ederseniz derhal doktorunuza danışın.

Bunları biliyor musunuz?

Bebeğinizin kilosu önümüzdeki dört hafta içinde iki katına çıkacaktır, ama şimdi yağ gelişimi tamamlanıncaya kadar cildi vücut üzerinde gevşek bir şekilde duracaktır. Bebeğiniz ayrıca sesinizi de duyabilir, bu yüzden onunla konuşmaya veya şarkı söylemeye zaman ayırın – doğduğunda sesinizi tanıyacaktır! 

Hafta hafta gebelikle ilgili bilgilerin size e-posta olarak gönderilmesini ister misiniz? Miniğinizin gelişimine dair faydalı bilgileri kaçırmayın, hemen üye olun.

Hemen Üye ol

Bunları okudunuz mu: