Your baby is the size of an ear of corn

24 haftalık gebelik: Bebeğinizin gelişimi

Şeffaf cilt. Bebeğinizin cildi o kadar incedir ki altındaki kan damarlarını, kemikleri ve organları görebilirsiniz. Aylar geçtikçe, cilt, sizinki kadar mat oluncaya kadar kalınlaşacaktır.

Gözüm sende. Bu ayın sonunda bebeğinizin gözleri tamamen gelişmiş olacaktır. Her ne kadar iriste henüz renklenme olmasa da önümüzdeki birkaç ay içinde renk kazanacaktır. Ama son rengine ancak doğumdan sonra erişecektir.

embryoimage-week24-700_no_text

24 haftalık gebelik: Gebelik belirtileri

Erken doğum sancısı uyarısı. Bu noktadan itibaren erken doğum sancısı işaretlerine dikkat etmeniz gerekir. En sık görülen belirtiler arasında adet benzeri kramplar, vajinal akıntıda bir değişiklik, belinizde keskin bir ağrı, rahim kasılmaları, leğen kemiğinizde baskı (sanki bebek itiyormuş gibi) veya vajinanızdan sıvı sızması veya akması sayılabilir. Vücudunuza dikkat edin; belirtiler devam ederse hemen doktorunuza danışın. Vajinanızdan sıvı akıntısı, derhal tıbbi müdahale gerektirir.

Bunları biliyor musunuz? Bebeğinizin yüzü neredeyse tamamen tamamlanmıştır ve ultrasona bakarsanız kime benzediğini görebilirsiniz! Her ne kadar göz kapakları birleşik durumda kapalı olsa da bu haftanın sonunda bebeğinizin gözleri, retina da dahil tamamen gelişmiş olacaktır.

Anneler için hızlı bir ipucu: Kendinizi yorgun, zayıf hissediyor, nefes darlığı veya baygınlık yaşıyorsanız anemik olabilirsiniz. Beslenmenize, ciğer ya da diğer kırmızı etler; sarı, kırmızı, yeşil veya kahverengi mercimek gibi demir açısından zengin gıdaları ve ıspanak, kara lahana ve lahana gibi yapraklı yeşil sebzeleri eklemeye dikkat edin. Doğum öncesi vitaminleriniz de demir içerebilir.

24 haftalık gebelik: Kontrol listesi

  • Erken doğumla ilgili bilgi edinin.

  • Suyunuz gelirse acilen doktora görünün.

  • Eşinizle yeni rolleriniz ve ebeveynliğin ilişkinizi nasıl etkileyeceği hakkında konuşun.

  • Hamilelikle ilgili diğer haftalık ipuçları için üye olun: