Dünyanın bütün bebeklerini desteklemek

Prima-UNICEF işbirliği: Hayat kurtarmak için bir eylem

UNICEF'le yaptığı işbirliği çerçevesinde Prima, her 9 dakikada bir bebek ölümüne neden olan yenidoğan tetanosuna karşı, her yıl 58 bin yenidoğan bebek için mücadele ediyor. 

Yenidoğan tetanosu en yoksul bölgelerdeki anne ve çocukları en çok etkisi altına alıyor. Sebebi ise genellikle hijyenik olmayan doğum koşulları. Göbek bağının sterilize edilmemiş araçlarla kesilmesi ciddi sayıda bebeğin ölümüne neden oluyor. Yenidoğan bir bebek tetanosa yakalandığında tedavisi mümkün olmuyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin kırsal bölgelerinde karşılaşılan tetanos vakaları çok sayıda çocuğun ölümüne sebep oluyor. Oysa basit bir aşıyla ortadan kaldırılması mümkün.

Son dokuz yıldır Prima ve UNICEF, ortaklaşa gerçekleştirdikleri tetanosla mücadele programında önemli bir başarıya ulaştılar.

300 milyon aşı bağışlandı

Prima, 100 milyon annenin bebekleriyle birlikte tetanostan korunmaları için destekte bulundu. Prima'nın sağladığı fonlarla 15 ülkede anne ve yenidoğan tetanosuna karşı aşılamalar gerçekleştirildi. 

Prima ve UNICEF, diğer ortaklarıyla birlikte yenidoğan tetanosunun halen var olduğu ülkelerde bu hastalığı tamamen ortadan kaldırmak üzere yeni çalışmalar yapıyor ve böylece dünya üzerinde bu riski taşıyan tek bir bebeğin bile kalmamasını hedefliyorlar.

Dünyada yenidoğan sağlığı programları

2004 yılından bu yana Cincinnati Çocuk Hastanesi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz Çocuk Beslenmesi ve Gelişmesi programı çerçevesinde Çin, Pakistan, Brezilya, Meksika ve Nijerya'da 30 doktorun yetiştirilmesini sağladık. Bunun yanı sıra yaklaşık 1 milyon bebeğe sağlık hizmeti götürdük.

Prima'nın mobil klinikleri Asya ve Afrika'da 2 milyon bebeğe sağlık hizmeti vererek gereken kontrollerin yapılmasını sağladı. Bunlar Prima'nın bebekler ve anneleri için geliştirdiği girişimlerin yalnızca bir kaçı. Bu alandaki çalışmalarımızı hiçbir şekilde durdurmayacağız.

Çerez Onayı