8 haftalık bir bebek ne kadar yemek yemeli?

Bebeğiniz azar azar yemeyi seviyor olabilir. Bu nedenle tekrardan yemek istediği zaman onu oyalayarak beslenmeleri arasındaki süreyi açmaya çalışın. Her beslenme arasına yarım saat ekleyin ve beslenmeler arasında en az üç saat olmasını sağlayın. Bunu yapabilmek için ne zaman bebeğiniz huzursuzlaşır ve sanki açmış gibi hareket ederse bu durumu eğlendirin. Bu yaştaki bebekler hareketli ve müzikli oyuncakları seyretmeyi, kendileriyle konuşulmasını, nazik bir şekilde gıdıklanmayı ve dokunulmayı çok severler ve genelde sizin varlığınızdan çok zevk alırlar. Artık ağlamaları açlıktan ötesini göstermektedir, sizin varlığınızı sosyal bir düzenleyici olarak da istemektedirler.

Gece boyunca uyumaya gelince; bu kilodan çok nörolojik olarak yeterli olgunluğa erişmekle ilgilidir ve bu iki unsur genellikle bir arada hareket eder. Bu yaştaki bir bebeğin geceleri beslenmeler arasındaki süreyi uzatmaya başlıyor olması lazım, fakat tam tersine daha sık beslenme gerektiren bir durumu da olabilir. 

Fakat hiç olmazsa 5-6 saat arasında uyuyabilecektir. Bu nedenle siz yeniden tam olarak sekiz saat uyuyabilene kadar belli bir süre geçmesi gerekecektir. Gece vakti hareket etmeye başladığında onu almadan önce bir müddet bekleyin, bu şekilde tekrardan uykuya dalıp dalmayacağını anlamış olursunuz. Çünkü o tam bunları öğrenmeye başlayacağı yaşta. Beklenen uyanmalarından sonra tekrar derin bir uykuya dalabilmesi için ona şans verin. Eğer gerekiyorsa onu tekrardan sarmalayın, başparmağını bulmasına yardımcı olun ve sonra kendi haline bırakın. Merak etmeyin, hazır olduğu zaman gece boyunca uyuyacaktır.

Çerez Onayı