Hamileysem, 13 aylık bebeğimi emzirmeyi ne zaman bırakmalıyım?

Tekrar hamile olduğunuz için göğüsleriniz biraz hassastır ve artık emzirmeyi bırakmayı düşünüyor olabilirsiniz. Bebeğiniz de ikinci yıla girerken“bağımsızlık hedefi”nin bir işareti olarak emzirmeyi durdurma sinyalleri verebilir. Zaten sütünüzün tadı, hamilelikte 36'ncı haftaya eriştiğinizde değişecektir ve bebeğiniz daha önce olmadıysa bile bu zamanlarda emmeyi bırakmak isteyebilir. 

Bazı anneler iki bebeği de emzirmeye devam ederler (bu, tandem emzirme olarak adlandırılır). Eğer siz de böyle yapmayı istiyorsanız bebeğinizin bağımsızlık ve ileri gitme ihtiyaçlarının karşılandığından emin olun. Ancak yukarıda da söz edildiği gibi bu dönem bebeğinizi katı gıdalara başlatmak için uygundur, üstelik böylece bebeğiniz ablalık/ağabeylik rolüne uyum sağlama fırsatı da bulabilir. Bu aşama daha sonraya bırakılırsa bebeğiniz, kardeşine sanki emzirme için yerini veriyormuş hissine kapılabilir; aynı şekilde siz de öyle. Bu nedenle yeni bebek doğmadan ablalık/ağabeylik rolüne alışması için ona olabildiğince uzun süre tanımak daha iyi bir çözümdür.

Genellikle ilk önce sabah emzirmelerinden vazgeçmek ve son olarak da gece emzirmesini kaldırmak daha kolaydır. Geçiş dönemini kolaylaştırmak için babası gece yatırma olayına karışabilir ve emzirmeyi içermeyen yeni bir rutin oluşturabilir. Bebek bakımında, gece alışkanlıklarına kılavuzluk etme rolünüze, emzirmekle ilgili olarak ikinizin arasına belli bir mesafe girdiği zaman geri dönebilirsiniz. Bu arada da sarılmanın ve yakın olmanın yeni yollarını keşfetmeniz iyi bir fikirdir; yatak vakti hikayeleri, şarkılar, sallanma ve öpücük için ona bol bol zaman ayırın.

Çerez Onayı