İkinci bebeği emzirmek

Uzman: Sarah Pottleger

Birçok anne için ikinci bebeğin emzirilmesi ilk bebeğe kıyasla daha rahat olur. Ancak eğer ilk bebeğiniz çoğunlukla biberonla beslendiyse, bu defa emzirmek sizin için alışılmadık bir deneyim olabilir. 

İlk defa emziren anneler için olduğu gibi ilk birkaç gün oldukça rahatsızlık vericidir. Fakat ilk günleri atlattıktan sonra acı zamanla azalacaktır.  Acıyı azaltmak için memelerinizi ılık suyla yıkamanızı öneriliyor. Bunu yaparken sabun kullanmayın çünkü cildinizi kurutabilir. Ağrınız çoksa gevşek emzirmeden de kaynaklanıyor olabilir (bebeğiniz sadece meme ucunuzu emiyor, göğsünüzü emmiyor olabilir). Bu konularda detaylı bilgi almak için doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.  

Bebeğiniz hep aynı memeyi istiyorsa

Bazen bebekler bir memeyi diğerine tercih edebilirler. Bu durumda bebeğinize her emzirmede önce istemediği memeden süt vermeyi deneyin. Eğer hala reddediyor ve tek bir memeden emziriyorsa, diğer memenizdeki sütü boşaltın. Aksi takdirde size rahatsızlık verebilir. Bunun için diğer taraftaki sütü pompalayarak o memenizi rahatlatabilirsiniz.

Bebeğiniz uykulu olduğunda dikkati daha zayıftır ve daha uyumlu olur. Bu tür zamanları bir fırsat olarak değerlendirin ve onu daha az emdiği memenizle beslemeye gayret edin. Fakat bebeğiniz yine de o memeyi istemiyorsa onu zorlamanıza gerek yok. Zamanla bebeğiniz bir memeyi diğerine tercih etmeyi bırakacaktır.

Memeden biberona geçiş

Eğer bebeğiniz biberonu reddediyorsa, biberonu ona başka birinin, örneğin eşinizin vermesini deneyin. Bu sayede siz bir bebek besleme seansını kaçırmış olsanız da, bebeğiniz bir başkasının kendisini beslemesini reddetmeyecek ve diğer aile üyeleriyle arasındaki bağlar da güçlenecektir. Bebeğiniz biberona karşı çok direnç gösteriyorsa bile hemen vazgeçmeyin, denemeye devam edin. Bazı bebeklerin sadece biraz daha fazla zamana ihtiyacı vardır.

Stres Yapmayın

Memeden emzirmede tüm bu sorunlar sıklıkla görünür. Eğer problemler devam ediyor ya da çok fazla acı hissediyorsanız doktorunuzla mutlaka görüşün. Bebeğinizin başlarda tek bir memeden emmesi ya da biberonu reddetmesi sizi endişelendirmesin. Bu tip problemler zamanla çözüme kavuşacaktır.

Unutmayın ki, stres altında olduğunuz zaman bebeğiniz bunu hisseder. Önemli olan sabırlı olmak ve beslenme seanslarını herkes için keyifli hale getirmektir!

Çerez Onayı