İşyerinde süt sağma: emzirirken işe dönmek

İşyerinde süt sağma: emzirirken işe dönmek

İşyerinde kendinizi ifade etmek – bir cümle çocuk doğurduktan sonra nasıl da tamamen farklı bir anlama bürünebiliyor!

Çalışan çoğu anne işe döndüklerinde emzirmeye devam edip edemeyecekleri konusunda endişelidirler. Bu kararlılık gerektirir ama mümkündür.

İşyerinizde, sütünüzü sağmanız için temiz, özel ve dinlendirici bir mekân olduğundan emin olun. Bu durum tavrınızda ve başarınızda büyük fark yaratacaktır. Eğer böyle bir yer mevcut değilse bu konuda çekinmeden konuşun. Birçok işveren, sizin ve işyerinizdeki diğer emziren annelerin neye ihtiyacı olduğunu onlara bildirmeniz durumunda yardımcı olmaya hazırdır.

Eğer işvereniniz yardımcı olmaya isteksiz ise sizi desteklemekle elde edeceği avantajları dile getirin. Aşağıdaki faydaların ortaya konduğu çok sayıda çalışma yapılmıştır:
  • işyerindeki ebeveynlerin devamsızlığında (hasta çocuklarla evde harcanan birkaç gün nedeniyle) düşüş
  • daha yüksek çalışan memnuniyeti ve daha düşük işten ayrılma oranları.

Uygulamaya yönelik tavsiyeleri:

  • Sağılmış anne sütünü yaklaşık altı ila sekiz saat boyunca oda sıcaklığında ya da gerekirse 3 ila 5 gün boyunca buzdolabı ya da dondurucuda tutabilirsiniz, çünkü doğal koruyucu maddeler içerir. Anne sütünü ileride kullanmak üzere de dondurabilirsiniz. Dondurulmuş sütü oda sıcaklığında dışarı koyarak ve ılık su altına tutarak çözündürün. Çözündükten sonra tekrar dondurmayın.

Saklanmış olan süt nazikçe çalkanmalıdır, çünkü yağ ayrılmış ve üste çıkmış olacaktır.

  • Anne sütünüzü sağmanın birçok yolu vardır: el ile, el pompası ile ya da motorlu elektrikli pompa ile. Birkaç aylığına elektrik pompası kiralamak en iyi sonuçları getirebilir.
  • Akşamları ve geceleri sık sık emzirmek süt kaynağınızın sürdürülmesini sağlar ve size bebeğinizle, işyerinde iken kaçırdığınız o özel yakınlaşma imkânını sunabilir. Geceleri emzirmek gündüzleri emzirmekten daha da etkilidir; o nedenle sağlam bir süt kaynağının sürdürülmesi için, geceleri, bebeğinizin ihtiyacından da uzun süre onu emzirmeniz yararlı olabilir.
Göz korkutucu görünebilse de, işyerinde süt sağmada başarılı olan anneler bunun, uzakta olmak zorunda olduklarında bile bebeklerine yakın hissetmelerine yardımcı olduğunu söylemektedirler.

Bunları okudunuz mu: