Hep birlikte eğlenin

Uzman: Ellen Neuborne

Birebir zaman geçirmek elbette önemli. Ama tüm ailenin bir arada olduğu anlar da en az onlar kadar özel ve değerli değil mi? Artık aileniz biraz daha büyüdüğüne göre hep birlikte yapılan aktiviteler planlamak daha bir önem kazanmış olmalı.

Aile olarak beraberce yapılacak eğlenceli bir faaliyet planlamak isterseniz size bazı önerilerimiz olabilir. İpuçlarımıza göz atın. 

Her yaşa uygun aktiviteler seçin

Açık havada yapılan hemen her şey ailenizdeki her bireyi mutlu edebilir. Bu evinizin bahçesi de olabilir, bir park da. Çocuklarınıza vereceğiniz zeki gelişimini destekleyen birkaç oyuncak onları yeterince mutlu edecektir.

Büyük çocuğunuzu yardımcınız ilan edin

Abisi kardeşini salıncakta sallayabilir mi? Ablası kardeşine bir ninni söylemek istemez mi? İş bölümü yapın ve çocuklarınızdan yardım alın. Unutmayın grup aktivitesi, herkesin aynı anda aynı şeyi yapması demek değildir.

Aile boyu eğlence

Kukla gösterileri, müzikaller, çocuk tiyatroları hem küçükler hem de büyükler için keyif verici olabilir ve çocukların gelişimini destekler. Bu tür gösterileri kaçırmamaya çalışın.

Küçük düşünün

Küçük çocuk demek kısa süreli konsantrasyon demektir. Bir aktivite planlarken süreyi çok uzun tutmayın.

Gün boyu sürecek bir şeyler düşünüyorsanız temposunu çok yüksek tutmamaya çalışın. Ailecek eğlenilecek bir günün en büyük düşmanı yorgun düşmüş ve huysuz bireylerdir.

Titizlik bir yere kadar

Çocuklarla zaman geçirmek demek içinizdeki temizlik canavarını bir süreliğine susturabilmek demektir. Çocuklar çamurda oynamak, parmak boyası yapmak, kum havuzuna dalmak gibi “kirli” aktiviteleri severler. Sürekli temizlik düşünürseniz ne siz ne de çocuklarınız bu işten keyif alabilir. Biraz rahat olmayı deneyin.

Birlikte eğlenin

Aile ile geçen zaman sadece sizle geçen zaman demek değildir. Çevrenizdeki diğer yetişkinleri, akrabalarınızı, dostlarınızı da dâhil ettiğiniz aktiviteler planlayabilirsiniz. Bu sayede iş yükünüzü de biraz hafifletebilirsiniz.

Birlikte zaman geçirmek sadece eğlenceli, komik anlar yaşamak demek değildir. Çocuklar çok küçük bile olsa hep birlikte yenen bir yemek dahi onların gelişimi ve bağ kurmaları için önemlidir.

Uzmanlara göre ailecek yemek yemek çocuk gelişimi, çocuğun ailedeki rolü ve aile bağları için oldukça faydalıdır. Yemek masasının etrafında konuşulanlar ve yaşanan paylaşım bireylerin sürekli etkileşimini sağlar. Bunu bir akşam yemeği rutini olarak yapamayabilirsiniz ama hafta sonları yenecek bir öğle ya da akşam yemeği neden olmasın?

Çerez Onayı