Nasıl meditasyon yapılır?

Yeni bir bebeğe bakmakla evi idare etme arasında annelerin kendilerine zaman ayırması da gerekir. Günde sadece birkaç dakikayı meditasyona ayırarak zihninizi ve ruhunuzu canlandırıp şarj olabilirsiniz.

Durun. Nefes alın

Binlerce yıldır insanlar, zihinlerini sakinleştirmek ve iç huzuru ile sükûnete ulaşmak için meditasyona başvurmaktadır.

Avantajları

Meditasyon, genel stres seviyelerini düşürmeye ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Ayrıca emzirirken rahatlamanızı da sağlar. 

Alıştırma, sabır, azim

Meditasyon başlarda kolay olmayabilir, hatta sinir bozucu görünebilir. Zihninizi sessiz ve odaklı tutmak imkânsız gibi durabilir. Meditasyon yapan deneyimli kişiler, meditasyona ilk başladığınızda zihninizin karşı koyduğunu ve aslında işi zorlaştırdığını söyler. Ama iyi haber, başka her şeyde olduğu gibi meditasyon da yaptıkça kolaylaşır. Teknikte uzmanlaşsanız bile sonuçlarını görmek zaman alabilir.

Bir aile aktivitesine dönüştürün

Çocuğunuza küçük yaştan itibaren meditasyon yapmayı öğreterek ona verebileceğiniz en değerli hediyelerden birini verebilirsiniz. Oyun gibi yaklaşın. Örneğin en uzun kim hareketsiz oturup sessiz durabilir diye yarışın. Bir mumun etrafında (alevden güvenli bir mesafede) oturmayı deneyin ve alev hareket etmeyecek kadar sabit kim durabilecek diye bakın.

Başlarken,

İşte meditasyona başlamanıza yardımcı olabilecek bazı rehber ilkeler

  1. Nerede meditasyon yapacağınıza karar verin.

2. Evde sessiz bir yer bulun.

  1. Gevşemiş bir ruh haline girmenizle ilişki kurabileceğiniz birkaç eşya (yastıklar, tütsü, fotoğraf) toplayın.

  2. Konforlu bir konuma geçin. Bağdaş kurmuş pozisyonda oturmak veya uzanmak işe yarayacaktır. Derin ve kolay nefes alabilmek için omurganızı düz tutun.

5. Pozitif düşünün. Zihniniz dalmaya başladığında negatif bir geribildirim olmaksızın yavaşça geri getirin.

Çerez Onayı