Anne olmak: Anneler için üç ipucu

Ebeveynlere yönelik bir dizi kitap okudunuz, internetteki tavsiyeleri taradınız ve doktorunuza bugüne kadar birçok konuda danıştınız. Anne olmak heyecan verici ve uzun soluklu bir deneyimdir. Annelik karşınıza kesinlikle bazı sürprizler çıkarır; bebeğinizin gelişine hazırlanmanıza yardımcı olacak üç küçük tavsiyeyi burada bulabilirsiniz.

1. Bebekler yorgun olduklarında daima uyumazlar

Mantığa aykırı gelse de  yorgun bebek her zaman uyuyan bebek demek değildir. Aslında, fazlasıyla yorgun bir çocuk genellikle sakinleştirmesi daha zor olandır. İşin püf noktası bebeğinizin yorgun olduğuna dair işaretleri kollamak ve fazlasıyla uykulu olmasından önce beşiğine yatırmaktır. Sıkılmış yumruk, esneme, gözleri ovuşturma, ani hareketler yapma veya kulağını çekiştirme gibi belirtileri kollayın. Küçük bebeğiniz birkaç aylıkken muhtemelen kendi kendini yatıştırmayı öğrenecektir, böylece kendi kendine uykuya dalması kolaylaşır.

2. Mikropların bilincinde olun

Mikroplara erken aşamada bir ölçüde maruz kalmak çocuğunuzun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olsa da hastalanması riskini almanız iyi olmaz. Küçük bebeğinize dokunan herkesin önce ellerini yıkamasında ısrarcı olarak akıllı mikrop kontrolü uygulayın. Ayrıca, hasta arkadaşlarınızı ve aile fertlerinizi kol mesafesinde tutun ve evinizi düzenli olarak dezenfekte edin. Öte yandan, bazı mikroplar kaçınılmazdır ve yapabilecekleriniz de sınırlıdır.

3. Bebeği yatıştırmak için birkaç teknik

Bebeklerin hepsi birbirinden farklıdır; nazik bir masaj bebeğinizi yatıştırmanın ve sinirli olduğunda onu rahatlatmanın etkili bir yolu olabilir. Elinizde biraz losyonu ısıtmayı ve alnından başlayarak, burnu, yanakları ve çenesine uygulamayı, son olarak boynunca bitirmeyi deneyin. Küçük bebeğinizi yatıştırmanın başka bir yolu da siz evde işinizi yaparken onu taşıyıcı kumaş içinde yakınınızda tutmaktır.

Yeni bir anne olarak endişelerinizin olması son derece normaldir. Kendi içgüdülerinizin en iyi silahınız olabileceğini unutmamanız yeterlidir. Yeni bir şeyle her başa çıktığınızda, bu deneyim daha özgüvenli bir anne olmanıza yardımcı olacaktır.

Çerez Onayı