Torun bakma rehberi

İster düzenli olarak bakıyor olsunlar, isterseniz bir sizin bir sonraki ziyaretiniz için plan yapıyor, sizin ebeveynleriniz, torunlarını sağlıklı ve güvenli tutmak ister.

Onlar için hayatı şu şekilde kolaylaştırabilirsiniz:

• Önemli numaraları verin

Anne-babanız ve kayınvalideniz-kayınpederiniz, evdeki her telefonun yanında tutmak üzere önemli telefon numaralarına (çocuk doktorunuzun, hastane acil servisinin, zehir kontrol merkezlerinin) sahip olmalıdır. Bu şekilde çocuğunuz ziyarete gittiğinde acil bir durum olması halinde hızla yardım isteyebilirler.

• Bir güvenlik kontrolü yapın

Onların evini ziyarete gittiğinizle elleriniz ve dizleriniz üzerinde bir kontrol yapın. Odayı bir çocuğun bakış açısından görmek, potansiyel tüm tehlikeleri daha etkili bir şekilde belirlemenize yardımcı olacaktır.

• Evlerini çocuklar açısından güvenli hale getirmede yardımcı olun

Büyükanneler ve büyükbabalar, asla torunlarının tırmanma, keşfetme ve yüksekteki bir şeye erişmek için mobilyaları hareket ettirme becerisini göz ardı etmemelidir. Ebeveynleriniz sizi yetiştirirken klasik strateji, sizi göz hapsinde tutmaktı. Ama günümüzde uzmanlar, daha güvenli hale getirmek üzere çocuğun ortamını değiştirmeye vurgu yapıyorlar. Bu yeni yaklaşım son 20 yılda çocuklukta yaşanan kazaları yüzde elli ila yüzde yetmiş beş kadar azaltmıştır, demek ki işe yarıyordur.

Çerez Onayı