Çocuklarınıza kardeşçe oynamayı öğretmek

Uzman: Shelly Reese

İster ikinci, üçüncü ya da dördüncü çocuğunuz olsun, eve yeni bir bebek getirmek evdeki herkes için heyecan vericidir ve herkes için ilklerle doludur. Sizin için birden fazla çocuk annesi olarak eve ilk gelişiniz olabilir mesela. İlk defa bir kız ya da erkek çocuğunuz oluyor olabilir. Diğer çocuklarınız içinse ilk defa ağabey ya da abla olacakları anlamına geliyor olabilir. Herkes için yeni ve heyecan verici bu durum kardeşleri nasıl etkileyecek dersiniz?

Çocuğunuzu ağabey ya da abla olmaya nasıl hazırlayacaksınız? Bu yeni durumun ne olduğunu anlamasını sağlamak ve adapte olmasına yardımcı olmak için nazik ve sabırlı olmalısınız.

Çocuğunuzu yeni düzene alıştırın

Sizin dünyanız değişirken, çocuğunuzun dünyası kat be kat değişecektir. Her şeyi paylaşmayı öğrenmesi gerekecek; yaşam alanlarını, oyuncaklarını ve en önemlisi, sizi.

Yeni bebeğin hazırlıklarına onu da dahil etmek işe yarayabilir. Ona bebekler ile ilgili kitaplar okuyun. Birlikte dışarıdayken yolda gördüğünüz bebekleri gösterip onlar hakkında konuşun. Mümkünse çocuğunuzun onlarla iletişim kurmasına izin verin. Yeni doğan bebeklerin neler yapıp yapamadığından bahsedin ve çocuğunuzun bebeklerin hassasiyetini ve sınırlarını anlamalarına yardımcı olun.

İletişim yeteneğini geliştirmeye çalışın

Çocuklarını yeni bebek için hazırlamaya çok fazla emek harcayan ebeveynler bazen yorulup vazgeçebilirler. Yeni bir aile üyesine ev sahipliği yapmak kolay değildir. Özellikle çocukların en sevdiği çizgi filmin ortasında gürültülü bir şekilde ağlamaya başladığında ya da temiz bir bez ihtiyacı ağabey ya da ablasının yemek ihtiyacının önüne geçtiğinde.

Bu çatışma ve kızgınlık anlarını iletişim teknikleri öğretmek için bir fırsat olarak kullanın. Çocuklarınızı kendilerini ifade etmek için teşvik edin, duygularını ifade etmelerine yardımcı olun ve yılgınlıklarla başa çıkmada onlara koçluk yapın. Bu hayat dersleri onlara kardeşleriyle birlikte güzelce oyun oynamaları için önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

Beklentilerinizi netleştirin

Çocuklarınızın nasıl iletişim kurmalarını ve birbirlerine karşı nasıl davranmalarını istediğinizi düşünün ve sonra da bu ilişkiyi nasıl büyüteceğinizi. Görmek istediğiniz davranışları teşvik edin ve iyi davranışlara(örneğin, paylaşmak) övgüler düzün. Ayrıca yaşça büyük olan çocuğunuzu bebeğinizi sakinleştirmek için yaptığınız aktivitelere dâhil edebilir ya da ona küçük görevler vererek onun da kardeşine bakıyor gibi hissetmesini sağlayabilirsiniz. 

Beklentilerinizde gerçekçi olun – küçük çocuklar bencildir! 2 yaşında bir çocuk, empati gibi sosyal yetenekleri henüz gelişmediği için, doğal olarak paylaşımcı değildir. Bu yeteneklerin kazanılması zaman alır ve pratik gerektirir. Ona bu konuda yardımcı olmak için bir kutu yiyeceği odadaki herkesle paylaşmak gibi oyunlar oynayabilirsiniz.

En önemlisi, çocuklarınızın anne baba ilişkilerinde, taklit etmesini istediğiniz davranışları modellemeniz. Çocuğunuzun sabırlı ve sevgi dolu olmasını istiyorsanız, bizzat sizin bu erdemleri ona gösteriyor olmanız gerekir. Her ne kadar zaman alsa da, eğer çocuğunuza nasıl güzelce oyun oynanacağını ve aile içindeki herkese nasıl iyi davranılacağını gösterirseniz, sevgi dolu bir ilişkinin temellerini atmasında ona yardımcı olursunuz.

Çerez Onayı