Kardeşlerin birlikte eğlenebileceği 3 aktivite

Evde iki ya da daha fazla çocuk varsa, oyun zamanı listenizi tüm çocukları meşgul tutacak ve eğlendirecek aktiviteleri içerecek şekilde güncellemenizin zamanı gelmiş demektir.

Baş başa geçirilen zaman çok önemlidir. Bununla birlikte, zaman zaman her iki çocuğunuzu da aynı anda eğlendirmeniz gerekebilir. Farklı yaş gruplarını aynı anda eğlendirebilecek oyunlar arıyorsanız işte size 3 öneri: 

1.Hareketli Oyunlar

Fiziksel aktivite, her yaş grubundan çocukların ve bebeklerin gelişimi için önemli ve keyif vericidir. Parka ya da oyun bahçelerine yapacağınız rutin ziyaretler dışında fiziksel aktivite içeren seçenekler bulmak için yaratıcılığınızı da kullanabilirsiniz.

Örneğin, çocuklara uygun bir doğa yürüyüşüne ya da birdirbir oynamaya ne dersiniz? Ya da beraber elma toplamak gibi bir açık hava aktivitesi organize etmeyi deneyebilirsiniz. Dışarıya çıkmak çocukların enerjilerini boşaltması ve birlikte vakit geçirmeleri için güzel bir yoldur.

Fiziksel aktiviteler farklı seviyelerdeki katılımı mümkün kılar. Böylece yaşça daha büyük olan çocuklar yeteneklerini sergilerken yaşça küçük olanlar onları gözlemleyerek öğrenir ve eğlenceye katılırlar. Sadece düşünmek ve ortam yaratmakla kalmayın, siz de oyuna dahil olun. Böylece hem çocuklarınıza örnek olmuş olursunuz hem de hep beraber keyifli saatler geçirebilirsiniz.

2. Sanatsal Aktiviteler

Sanat projeleri farklı yaşlardaki çocukları meşgul tutmak için muhteşem bir yoldur. Örneğin yaşça büyük bir çocuk boyama yaparken yaşça küçük bir çocuk malzemelere dokunarak ve hissederek bazı temel bilgileri öğrenebilir.

Yanınızda hazır malzemeler bulundurarak çocuklar için eğlence fırsatları yaratabilirsiniz. İçinde renkli kalemler ve boyalar bulunan bir resim kutusu almayı düşünebilirsiniz.

Uygun gördüğünüz bazı diğer malzemeleri de elinize geçtikçe bu kutuya ekleyebilirsiniz: kumaş parçaları, boş tuvalet kâğıdı ruloları, çeşitli şekil ve boyuttaki kutular ve kap kağıdı parçaları faydalı materyaller olacaktır. Belirli bir aralıkta kutuya yeni parçalar eklemeniz çocuğunuz kutuyu her açtığında ona yeni bir sürpriz olacaktır.

Unutmayın, bir sanat projesini tamamlamak için “doğru” bir yol yoktur. Genç sanatçılarınızı içlerindeki yaratıcılığı ortaya çıkarmaları ve bu kavram geliştirici oyun ya da oyuncaklarla sınırların ötesinde düşünmeleri için teşvik edin.

3. Çocukların Hayal Gücüne Güvenin

Her aktivitenin belirli kurallar içermesi gerekmez. Bazen en iyi aktiviteler, çocukların yarattığı oyunlardır!

Farklı yaş gruplarındaki çocuklara bazı basit şekilli bloklar verip onları kendi hallerinde eğlenmeye bırakabilirsiniz. Etrafta birkaç karton kutu bırakmanız da iyi olabilir; böylece yaşça büyük olan çocuğunuz bunları kullanarak nasıl bir oyun yaratıyor, kardeşi onu nasıl izliyor, gözlemleyebilirsiniz.

Eski elbiseler de çocuklara giydirmek ya da kesip minik kuklalar yapmak için mükemmel malzemelerdir. Değerlendirin.

Yaşça büyük olan çocukların tüm grubu meşgul edecek aktiviteler ortaya koyduklarını göreceksiniz. O yüzden bir tiyatro seyircisi ya da hayali bir mağazanın müşterisi olmanızı istediklerinde şaşırmayın.

Ne yaparsanız yapın, eğlenebilmek için, zamanı bir kenara bırakın. Yoğun hayatlarımızda, genelde “kaliteli” zamanlara fırsat bulmakta zorlanıyoruz. Bunu her zaman önceden planlamak mümkün olmuyor. Unutmayın ki bazen spontane gelişen eğlenceler de sakin ve baş başa geçirilen zamanlar kadar keyifli olabilir.

Çerez Onayı