Bir kardeş çocuğunuzun sosyal gelişimine yardımcı olur

Çocuklarınız tek yumurta ikizleri olsalar bile, yalnızca genlerinin yarısını paylaşırlar ve sahip oldukları bu genler karakterlerini belirlemez!

Olduğumuz insana dönüşmemizde çevremizin de önemli payı vardır. Aynı ailede doğdukları için, çocuklarınızın benzer deneyimleri olacağını düşünebilirsiniz. Hayat düzeniniz benzer kalsa bile, bir kardeşe sahip olmak çocuğunuzun günlük yaşamını ve sosyal ilişkilerini değiştirebilir.

Bazen, bebeğin gelişi, sakin, uysal, yapboz yapmaktan veya resim çizmekten hoşlanan 3 yaşındaki çocuğunuzu, küçük kardeşinin olgunlaşmamış hareketlerini taklit eden, gürültücü ve huysuz bir çocuğa dönüştürebilir.

Çocuğunuzun bakış açısından

Küçük kardeşinin eve gelişiyle birlikte büyük çocuk, çok çeşitli duyguları deneyimler. Ailenin bebeği rolünü kardeşine kaptırdığından, ona karşı kızgınlık ya da kıskançlık hissedebilir. Kardeş sevgisi böyle başlar. Bir an bebeği kucaklayıp, onu öperken, birden bağırmaya başlayıp, onun hastaneye dönmesini istemesinin sebebi budur! Bu duygu değişimleri ve iniş-çıkışlar genellikle geçicidir, endişelenmeyin. Evdeki düzen oturunca, büyük çocuğunuz da eski sakin haline dönecektir. 

Diğer durumlarda bu duygu patlamaları, kişiliğinin sosyal yönlerini sürekli (ve olumlu olarak) geliştirecektir.

Benzer şekilde, bebeğiniz de ilk haftalarında huzurlu ve mutluyken, siz de onun sessiz, sakin bir tip olacağını hayal ederken, gürültücü ve yaramaz kardeşinin varlığı sebebiyle karakterini değiştirebilir.

Doğum sırasına göre farklılıklar

Doğum sırasından etkilenen başka sosyal gelişim yönleri de bulunmaktadır. Araştırmalar gösteriyor ki, tek çocuklara kıyasla, büyük kardeşi olan çocuklar, insanların birbirinden farklı düşünceleri olabileceğini daha erken yaşlarda öğreniyorlar.

Yetişkinler olarak bizler bu basit kavramı rahatlıkla anlayabiliriz, ancak küçük bir çocuk için bir başkasının farklı bir fikri olabileceğini idrak etmek gelişimde önemli bir adımdır. Çoğu çocuk insanların kendine ait düşünceleri olduğunu 3,5-4 yaşlarında anlamaya başlarken, bir ağabeyi/ablası olması, küçük çocuğunuza 6 aylık bir avantaj sağlayabilir, ailedeki rolünü daha çabuk pekiştirebilir.

Büyük kardeşine sürekli ayak uydurmaya çalışmak ve onunla yarışmak, ufaklığınızın sosyal hayattaki oyunlara karşı daha dikkatli olmasını da sağlayacaktır.

Çerez Onayı