Bebeğinizi yürütmek için kardeşinden yardım alabilirsiniz

uzman:Deidre Uria

Artık yürüme çağı geldi mi? Bebeğiniz emeklemekten yürümeye doğru ilk adımlarını atarken büyük çocuğunuzun bu heyecanlı sürece dahil olmasına ve kardeşine yardım etmesine özen gösterin.

Ön hazırlık ve temel kurallar

Büyük çocuğunuzdan kardeşinin yürüme öğrenmesine yardım etmesini isteyin. Bu sayede kendisini bu sürece dâhil olmuş hissedecek ve daha hevesli olacaktır. Birlikte çalışmaya başlamadan önce bazı temel kuralları hatırlatmayı da unutmayın:

Kardeşi yürümeye başlamadan önce ortalıktaki oyuncak, kitap gibi ayağına takılıp onu düşürebilecek her şeyi kaldırmasını isteyin.

Kardeşiyle konuşurken sakin ve yapıcı bir ses tonu ile konuşması gerektiğini yoksa kardeşini korkutabileceğini veya üzebileceğini söyleyin.

Kardeşi yürümeye çabalarken çok yakınında durmamasını ve kardeşini iterek ya da dokunarak zorlamaya çalışmamasını hatırlatın.

Kardeşi yürümeye çalışırken zaman zaman tökezleyip düşmesinin normal olduğunu, her düştüğünde koşup onu kaldırmamaya çalışmaması gerektiğini anlatın.

Oyunlar

Kardeşinin yürümesini kolaylaştıracak ve gelişimini destekleyen bazı oyunları beraber oynayabilirler. İşte size bir kaç öneri:

Ayakta durmaca

Büyük çocuğunuz yere otursun ve kardeşinin ellerinden tutarak ayağa kalkmasına yardımcı olsun. Ayağa kalktığında ellerini bıraksın ve ayakta durması için onu cesaretlendirsin. Oyunun amacı en uzun süre ayakta kalmak. Kardeşi yeni rekorlar kırdıkça abisi ya da ablası da onu öperek ödüllendirsin.

Tek el yürümece

Kardeşinin iki elinden tutup arkasından onunla beraber yürümeye başlasın. Sonra bir elini bıraksın ve kardeşi dengede kalıp yürümeye devam edene kadar oynamaya devam etsinler.

Tezahürat desteği

Büyük çocuğunuzu kardeşinden biraz ötede bir noktaya oturtun ve kardeşini kendi yanına çağırmasını söyleyin. Onun küçük ama dev adımlarını desteklemek için cesaretlendirici tezahüratlar bulmasını, şarkılar söylemesini isteyin, siz de eşlik edin.

Bebek basketbolu

Odanın her yerine renkli toplar yerleştirin. Büyük çocuğunuzun eline bir sepet verin. Kardeşi odada yürüyüp topları yerden alsın ve abisinin elindeki sepete basket atsın. Yaptığı her sayıda çılgın bir tezahürat ve alkış desteğini unutmayın.

Köpük patlatmaca

Büyük çocuğunuza sabun köpüğü çıkartan oyuncaklardan verin ve kardeşine doğru üflemesini isteyin. Üzerine gelen köpükleri patlatmak onu o kadar heyecanlandıracak ki, muhtemelen yürümeye başladığını fark etmeyecek bile.

Göreceksiniz, kardeşinin ilk adımlarını atmasına yardımcı olmak büyük çocuğunuzun sizle ve kardeşi ile arasındaki bağları güçlendirecek; siz de çok yakında evin içinde koşturmaya başlayacak iki tatlı yaramazla keyifli saatler geçireceksiniz.

Çerez Onayı