Çocuğunuzun bebekle başa çıkmasına yardım etme

Çoğu çocuk bir küçük erek ya da kız kardeşi olmasını istediğini söylese de, aslında pek azı ailenin spot ışıkları dışına çıkmak ve ebeveynlerinin ilgisini bu yeni yabancıyla paylaşmaktan hoşlanır.

Hem büyük çocuk hem de sizin için stresi azaltmanın ve kalan stresin en azından bir kısmını olumlu bir deneyime dönüştürmenin yolları vardır.

Bir kardeş için hazırlanmak

Yürümeye başlayan ve okul öncesi çocuklar beklenen bebek hakkında gerçek hislerini daha sözlerinden çok davranışları ile açıkça paylaşır. Çoğu zaman konuşmak yerine oyunla bu duyguları ile daha baş etmelerine yardımcı olabilirsiniz.

• Çocuğunuzu en sevdiği oyuncağa bir bebek gibi bakma alıştırması yapmaya teşvik edin; bu bir oyuncak bebek, doldurulmuş bir hayvan, hatta bir kamyon bile olabilir.

• Yemek vaktinin aynı zamanda sevgi dolu bir etkileşim zamanı olduğunu anlamasına yardımcı olun.

• Birlikte bir oyuncak bebeğe bez bağlama alıştırması yapın.

Olası olumsuz tepkiler

• Çocuğunuz beklenen veya yeni bebeğe karşı öfke veya kabullenmeme duyguları ifade ederse şaşırmayın veya üzülmeyin. ("Ağlarsa, biz de onu atarız!")

• Büyük çocuğunuzun daha fazla bebek gibi davranmaya başlayabilir: Aşırı ilgi düşkünü olabilir ya da geçici olarak tuvalet eğitimini bir kenara bırakabilir. Unutmayın ki bunları söylerken ya da yaparken aslında yeni bebek için terk veya reddedip etmeyeceğinizi sınamaktadır. Onu sık sık kucaklayın ve sizin için ne kadar özel olduğunu söyleyin.

• Yeni bebekle birlikte eve götürmek için büyük çocuğunuza özel bir oyuncak bebek ya da doldurulmuş hayvan alın. Bu, siz aynı şeyleri yeni bebeğe yaparken çocuğunuzda beslemek, altını bağlamak, banyo yaptırmak, kucağında sallamak ve şarkı söylemek için bir şey sağlar. Bu yeni oyuncağı kullanarak çocuğunuza kafasını destekleyerek yeni bebeği güvenli bir şekilde tutmayı gösterin.

Çocuğunuzun Orada Olmalı mı?

Gebeliğiniz sırasında genç çocukların en büyük korkusunun terk edilme ve yerlerini başkasının alması olduğunu unutmayın.

• Siz doğum yaparken çocuğunuz kimin onunla kalacağını ve ilgileneceğini bilsin.

• Geri döndüğünüzde ikinizin birlikte yapacaklarınız hakkında konuşun.

Doğum sırasında orada olmasını istiyorsanız, bunun onun için çok korkutucu ve kafa karıştırıcı olabileceğini unutmayın. Ne olduğunu bilecek bakış açısına sahip değildir. Ayrıca, siz ve eşiniz için ek bir stres olabilir. Orada olmasına izin verirseniz, çocuğunuza tüm dikkatini verebilecek ve korkar ya da aşırı etkilenirse odadan çıkıp başka bir şey yapmasına yardımcı olabilecek sorumlu bir yetişkinin de orada olduğundan emin olun.

Aile İlişkileri

Çocuklar haklı olarak yeni bebeğe yönelecek bütün bu ilgiden dolayı kıskançlık duyacaktır. Yeni doğan bebeğinizi görmeye gelen ziyaretçiler olduğunda, büyük çocuğunuz için özel hediye getirmeleri iyi bir fikirdir. Bu, çocuğun unutulmadığını bilmesini sağlar.

Yürümeye başlayan ve okul öncesi pek çok çocuğun yeni doğan bir bebeğin ne kadar az eğlenceli olduğu için hayal kırıklığına uğradığını unutmayın. Aylardır bir oyun arkadaşı bekliyorlardı ve şimdi beklentilerini düşük tutarak kendilerini buna göre ayarlamaları gerekiyor.

Kardeşler arası rekabet olmasını bekleyin. Bu uzun vadede sağlıklı bir yarışmaya dönüşebilir. Başlangıçta, büyük çocuğunuzun çelişkili duygularını kelime veya çizimlerle ifade etmesine yardım etmeniz ve onu hala seveceğinizi ve onunla ilgileneceğinizi çok net olarak anlatmanız gerekebilir.

Bağlantıyı Sürdürme

İdeal olarak, her ebeveyn günde en az bir ya da iki kez yalnızca büyük kardeş ile vakit geçirecek şekilde bir planlama yapmalıdır. Süreden çok çocuğunuza bütün dikkatinizi vermeniz önemlidir. Bu sadece onun terk edilme ve yerine başkasının geçmesi korkularını gidermekle kalmaz, aynı zamanda gün içinde sadece yeni bebeğe odaklanmanız gereken zamanlara tahammül etmesini daha kolaylaştırır.

Büyüyen bir aile olağanüstü bir deneyimdir, kısa sürede çocuklarınız birlikte oynuyor ve gülüyor olacaklardır. Bu özel zamanların tadını çıkarın.

Çerez Onayı