Gebelik çatlakları hakkında

Çatlaklar; karın bölgesi, göğüs, kalça ve basenlerdeki derinin bağ liflerinin uzun süre gerilmesiyle oluşan koyu renkli çizgilerdir. 

Çatlaklar

Gebeliğin hoşa gitmeyen yan etkilerinden biri gebelik çatlaklarıdır. Cildimizde birçok katman var. Bunlardan ortada olan “alt deri” esnektir ve cildin gerildikten sonra eski haline dönmesine izin verir. Ama cildin bazı bölgeleri gebelik gibi etkenlerle uzunca bir süre gergin kalırsa, alt deri esnekliğini kaybedebilir. Derideki bağlantı liflerinin koptuğu noktada da renk kaybı ortaya çıkabilir; deri önce kahverengi veya kızılımtrak, sonrasında da doğal deri renginizden daha açık bir tona dönüşebilir. Bu izler göbeğinizde, göğüslerinizde, kalçalarınızda, basenlerinizde ve fazla kilo aldığınız herhangi bir bölgenizde oluşabilir.

Yapılacak bir şey yok!

Gebelik çatlakları rahatsızlık verici olsa da bunun sadece estetik bir problem olduğunu unutmayın; bu çatlaklar sağlık problemi yaratmaz. İyi haber de şu: Çatlaklar çoğunlukla doğumdan sonra kaybolur. Gebeliğiniz süresince gergin bölgelere nemlendirici sürerek cildinizin kurumasını ve kaşınmasını engelleyebilirsiniz. Ama çatlakların önünü kesemez ve yok edemezsiniz. Bu nedenle çatlakları kafanıza takmayın, o güzel ve kocaman göbeğinizin tadını çıkarın.

Çerez Onayı