ilk_o_hareketleri_hissetmek

O ilk hareketleri hissetmek

Vücut saatlerini birbirine uydurmak

Bebeğinizinçalkalanmaya benzer düzensiz hareketlerini hissetmeye başladınız. Peki,bunların sizin hareketlerinize ve uyuma – uyanma zamanlarınıza bağlı olarak birdüzen oluşturduğunu fark ettiniz mi?

İnşaat alanı

Bebeğinizin burnu ve ağzı beliriyor; yani bir“bireye” dönüşmeye başlıyor. Diş yapısı oluşuyor. Parmak izleri belirlendi. Buay sonunda göz hareketleri de yapacak. Yavrunuz 57 – 99 gram ağırlığında, 10,15– 15,30 santim boyunda.

Kız mı, erkek mi?

Bebeğinizin cinsiyeti daha anne rahmine düştüğü anda oluştuysa da, üreme organları ancak ikinci üç aylık dönemde görünecek kadar gelişecek. İlginç olan şu: çocuğunuz kızsa çoktan milyonlarca yumurtası var, erkekse testislerinde sperm üreten hücreler şimdiden mevcut.

Hey, neler oluyor?

Yavrunuz her halükarda çok hareketli.Parmağını emiyor, doğum kordonunu tırmıklıyor ve ufak akrobasi hareketleriyapıyor. 16. haftada bebeğinizin yumruk ve tekmelerini hissetmeye, hattahıçkırıklarını paylaşmaya başlayabilirsiniz. Bebeğiniz yemeklerden sonra,öğleden sonraları ve akşamları hareketli olacak. Bu vakitlere özellikle dikkatedin. Çoğunlukla siz hareket etmediğinizde (örneğin sessizce oturduğunuzda,araba kullandığınızda, dinlenme amaçlı ayaklarınızı uzattığınızda) yavrunuzunenerjik olmaya karar verdiğini göreceksiniz. Tekme hissettiğiniz bölgenizehafifçe baskı uygulamaya çalışın. Yavrunuz tekrar tekme atarak mı buna karşılıkveriyor ya da pozisyonunu mu değiştiriyor? Şu andan itibaren bebeğinizle gerçekbir ilişki içine girdiniz.

Yatak arkadaşı

Bebeğinizin faaliyet döngüleri artıksizinkilerle bağlantılı hale geldi. 20 - 22. haftalar arasında bebeğiniz günlükyaşamaya başlar; gece ve gündüz vakitlerindeki uyuma ve uyanma modelleri aynıdeğildir. Ayrıca sizin vücut saatiniz de bebeğinizinkine uyum sağlar. Uykunuzkademeli olarak hafif olmaya ve geceleri bölünmeye başlar, gün içinde dekolaylıkla uyuya kalabilirsiniz.

Hafta hafta neler deneyimleyeceğinizi öğrenmek için gebelik takvimimize göz atabilirsiniz.

 

Bunları okudunuz mu: