Bebek Rahimde Ne Zaman Hareket Eder?

Vücut saatlerini birbirine uydurmak

Bebeğinizin çalkalanmaya benzer düzensiz hareketlerini hissetmeye başladınız. Peki, bunların sizin hareketlerinize ve uyuma – uyanma zamanlarınıza bağlı olarak bir düzen oluşturduğunu fark ettiniz mi?

İnşaat alanı

Bebeğinizin burnu ve ağzı beliriyor; yani bir “bireye” dönüşmeye başlıyor. Diş yapısı oluşuyor. Parmak izleri belirlendi. Bu ay sonunda göz hareketleri de yapacak. Yavrunuz 57 – 99 gram ağırlığında, 10,15 – 15,30 santim boyunda.

Kız mı, erkek mi?

Bebeğinizin cinsiyeti daha anne rahmine düştüğü anda oluştuysa da, üreme organları ancak ikinci üç aylık dönemde görünecek kadar gelişecek. İlginç olan şu: çocuğunuz kızsa çoktan milyonlarca yumurtası var, erkekse testislerinde sperm üreten hücreler şimdiden mevcut.

Hey, neler oluyor?

Yavrunuz her halükarda çok hareketli. Parmağını emiyor, doğum kordonunu tırmıklıyor ve ufak akrobasi hareketleri yapıyor. 16. haftada bebeğinizin yumruk ve tekmelerini hissetmeye, hatta hıçkırıklarını paylaşmaya başlayabilirsiniz. Bebeğiniz yemeklerden sonra, öğleden sonraları ve akşamları hareketli olacak. Bu vakitlere özellikle dikkat edin. Çoğunlukla siz hareket etmediğinizde (örneğin sessizce oturduğunuzda, araba kullandığınızda, dinlenme amaçlı ayaklarınızı uzattığınızda) yavrunuzun enerjik olmaya karar verdiğini göreceksiniz. Tekme hissettiğiniz bölgenize hafifçe baskı uygulamaya çalışın. Yavrunuz tekrar tekme atarak mı buna karşılık veriyor ya da pozisyonunu mu değiştiriyor? Şu andan itibaren bebeğinizle gerçek bir ilişki içine girdiniz.

Yatak arkadaşı

Bebeğinizin faaliyet döngüleri artık sizinkilerle bağlantılı hale geldi. 20 - 22. haftalar arasında bebeğiniz günlük yaşamaya başlar; gece ve gündüz vakitlerindeki uyuma ve uyanma modelleri aynı değildir. Ayrıca sizin vücut saatiniz de bebeğinizinkine uyum sağlar. Uykunuz kademeli olarak hafif olmaya ve geceleri bölünmeye başlar, gün içinde de kolaylıkla uyuya kalabilirsiniz.

Hafta hafta neler deneyimleyeceğinizi öğrenmek için gebelik takvimimize göz atabilirsiniz.

Çerez Onayı