Doğum ve hayat için yeni beceriler

Doğum anı için

Doğum sancılarını hafifletmek için nefes almayı öğrenmeniz, endişeyi ve sıkıntılarınızı kontrol etmek için rahatlamayı kullanmanız doğum sırasındaki ilaç ihtiyacınızı azaltacaktır. Bu da doğumun daha hızlı ilerlemesine yardımcı olabilir. Ayrıca doğum öncesi belirtiler için kullanacağınız çoğu ağrı kesici bebeğinizi etkileyeceğinden dolayı ilaçsız doğum yapmak bebeğiniz için de iyidir. Ağrıyı hafifletme ve rahatlama tekniklerini bilmek, yaklaşan büyük günü daha güvenle beklemenizi sağlayacaktır.

İleriye bakmak

Doğum öncesi kurslarında öğrendiğiniz ağrı yönetim teknikleri, hem doğumdan sonra hem de hayatınız boyunca size yardımcı olabilir. Emzirmeyi öğrenirken rahatlatırlar, ebeveynliğin zorlayıcı anlarında sakin kalabilmenizi sağlarlar, hayatınızın sonraki dönemlerinde ise fiziksel rahatsızlıklar ve stresle baş etmede sizi desteklerler.

Kendinizi hazırlayın

Öncelikle elbette hamileliğinizin son üç aylık dönemine dair iyice bilgi sahibi olmanız genel olarak oldukça işinize yarayacak bir şeydir. Doğuma birkaç hafta kala pratik etmeniz gereken tekniklerden bazılarıysa şunlar:

  • Ağrıya karşı nefes: Rahatlamanıza, odaklanmanıza, sancılardan kurtulmanıza yardımcı olacak özel nefes alıp verme yolları vardır. Doğum öncesi kursundaki öğretmeniniz sancılar arasında nasıl derin nefes alınacağını ve her biri tepeye ulaştığında nasıl hızlıca dışarı üfleneceğini gösterecektir. Doğru nefes, özellikle doğumun ikinci evresinde kuvvetli baskıları kontrol etmeye çalıştığınızda önemlidir. Panikle savaşmada nefesi kullanmak ayrıca size günlük hayatın stresli durumlarında sakin kalma imkanı verecektir.

  • Leğen kemiği bölgesi egzersizi: Karın kaslarınızı ve leğen kemiği bölgenizi kuvvetlendirebileceğiniz kolay egzersizler vardır. Öğretmeniniz sahip olduğunuzu bile bilmediğiniz hayati kaslarınızı nasıl sıkılaştırabileceğinizi size gösterecektir. Leğen kemiğini sallamak “ters doğum” ağrısını hafifletmekte kullanışlıdır. Bu, sancıların karın bölgesi yerine belde hissedilmesidir. Leğen kemiği hareketleri bebeğin doğum için hazır hale gelmesine yardımcı olabilir. Egzersizler ayrıca genel duruşunuzu geliştirmenize de destek verir.

  • Rahatlama: Vücudunuzun adım adım rahatlaması, sakinleşmenize yardımcı olur ve sancılar arasında bir derin nefes almanızı sağlar. Ayrıca bir sonraki sancının ağrısını da azaltır. Vücudunuzu nasıl rahatlatacağınızı bilmek, gergin olduğunuz herhangi bir anda da sahip olduğunuza memnun kalacağınız ve hayat boyu kullanacağını bir beceridir.

  • Görsel imgeleme: Doğum sırasında görsel imgeleme yani aklınızda sevimli bir şeyin resmini yaratmak, düşüncelerinizi ağrıdan uzağa odaklamanıza ve sancılar sırasında sakin kalmanıza yardımcı olur.

Ayrıca, doğum ve doğum sonrası hakkında daha fazla bilgi edinmek için doğum hakkında tavsiyeler ve ipuçları makalemize bir göz atmanız çok yararlı olabilir.

Çerez Onayı