Gebelik diyeti planı: Gebelik sırasında protein

Siz ve bebeğinizin onsuz yapamayacağı şeylerden biri de proteindir. Enerji düzeyinizi yüksek tutmaya yardımcı olur ve bebeğinizin büyümek için ihtiyaç duyduğu amino asitleri sağlar.

Her şeyin yolunda gitmesi için ne kadar proteine ihtiyacınız var? Gebelikte önerilen günlük önerilen (RDA) protein 60 gramdır, ancak bazı beslenme uzmanları 100 gram tavsiye etmektedir; bu ikisi arasında herhangi bir miktar uygundur. "Gram" hakkında bir fikir edinmek açısından, bir litreye yakın sütte yaklaşık 30 gram protein vardır.

Doğru Protein Türü

Sadece tükettiğiniz protein miktarına değil aynı zamanda protein türüne de dikkat etmeniz gerekir. Gebe kadınlar "kaliteli" olarak kabul edilen proteinleri yemelidir - —yani gerekli tüm amino asitlerden büyük miktarlarda içeren protein. Hayvansal proteinlerin çoğu kaliteli proteindir, bitkisel proteinlerin çoğu ise kaliteli protein değildir. Bu yüzden uzmanlar gebe kadınların her gün hayvansal protein tüketmesini önerir. Eğer vejetaryen veya vegan iseniz, önerilen tüm amino asitleri aldığınızdan emin olmak için örneğin tahıl ve baklagiller gibi bazı besinleri dengelemeniz gerekir.

Protein İçeren Yiyecekler

Kırmızı et muhtemelen en iyi bilinen protein kaynağıdır, ama ihtiyacınızı karşılamak için her öğünde bir biftek yemeniz gerekmez. Balık, kümes hayvanları, yumurta gibi diğer birçok yiyecek de protein açısından zengindir. Süt ve süt ürünleri, fındık ve fasulye de.

Aşağıdakilerin her biri yaklaşık 15 gram protein içerir:

  • 2 büyük yumurta

  • 60 ila 90 gram et, balık veya tavuk

  • 60 gram sert peynir

  • 1/4 fincan fıstık ezmesi

  • 1 fincan pişmiş fasulye, bezelye veya mercimek

  • 1/2 fincan süzme veya ricotta peyniri

  • 2/3 fincan badem

Bazı gebe kadınlar çok fazla et ve süt ürünleri yemeye alışkın değildir ve çok alıp almayacaklarını merak ederler. Ancak, doğru miktarda kaliteli protein içeren dengeli bir diyet izliyorsanız, kilo alma konusunda endişelenmeniz gerekmez. Ne de olsa, gebelik kilo alınan bir dönemdir. Hamileliğin her döneminde doğru beslenme, büyüyen bebeğin sağlığını korumanız ve kendinizi iyi hissetmeniz için en iyi yollardan biridir.

Çerez Onayı