Ay Ay Gebelik: Dördüncü Ay

Gebeliğin dördüncü ayı, epey önemli bir dönem sayılır. Büyük güne adım adım yaklaşırken, dördüncü ayda heyecan verici birçok kilometre taşı geçilir.

Gebeliğin Dördüncü Ayında Sık Görülen Belirtiler

Aşağıdakilerin tümünü yaşamayabilirsiniz, ama bunlar gebeliğin dördüncü ayında sık görülen belirtilerdir:

 • Kilo artışı

 • Büyüyen karın ve göğüs bölgenizde kaşıntı

 • Çatlakların belirmesi

 • Nefes darlığı

 • Açlık

 • Mide yanması ve hazımsızlık

 • Artan enerji

 • Varis

 • Cilt renginde değişim

Gebeliğin dördüncü ayında rahatsız edici belirtiler nispeten azdır. Bu yüzden bu dönem, anne adaylarının çoğunun dekorasyon, alışveriş, seyahat ve hazırlık gibi daha fazla enerji isteyen işler yaptıkları bir “balayı” dönemi olarak da adlandırılır.

20. Hafta Taraması

Anatomik tarama olarak da bilinen önemli bir kontrol olan 20. hafta taramasında, doktorunuz sizin ve küçüğünüzün sağlığıyla ilgili her şeyin yolunda olup olmadığına bakar.

20. hafta taraması sırasında eğer isterseniz, bebeğinizin cinsiyetini de öğrenebilirsiniz. Cinsiyetini öğrenmeyi ya da sonuna kadar sürpriz olarak bırakmayı tercih etseniz de, muhtemelen artık bebek isimleri düşünmeye başlayacaksınız. Minik aşkınıza isim verirken size farklı seçenek ve seçim kriterleriyle yardımcı olabilecek Prima Bebek İsimleri Sözlüğü’ne mutlaka göz atın.

Ultrason taraması acısız bir süreçtir. Karnınıza hafif soğuk bir jel sürülür ve ultrason aleti de üzerinde gezinir. Yatağın hemen yanındaki ekranda, bebeğinizin bulanık bir görüntüsünü görebilirsiniz.

Gebeliğin Dördüncü Ayı: İçerideki ve Dışarıdaki Değişimler

Bebeğinizin Gelişimi: Bebeğiniz hala minicik olsa da, kaş ve kirpik de dahil olmak üzere şimdiden tüm özellikleri gelişmiştir. Hatta şaşırtıcı şekilde artık kendine ait bir parmak izi bile vardır. Ayrıca başında saçları da çıkmaya başlayabilir.

Bebeğiniz hıçkırabilir ve esneyebilir -büyümek yorucu bir iş.

Vücudunuzdaki Değişimler: Gebeliğin dördüncü ayında, muhtemelen 18. ve 20. haftalar arasında ilk kez bebeğinizin hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Size karnınızda kelebekler kanat çırpıyormuş gibi gelecek. Ne harika bir dönem.

Büyüyen bebeğiniz akciğerlerinize baskı yapmaya başladığı için, bir miktar nefes darlığı çekebilirsiniz. Bu baskı, bebeğiniz doğum öncesi pelvisin derinliklerine düşene kadar devam edecek.

Büyüyen karnınız muhtemelen artık biraz daha görünür olacak ve insanlar hamile olup olmadığınızı merak edeceklerdir.

Hormonal değişimlere bağlı olarak hamile kadınların bazılarında saçlar kalınlaşabilir, rengi koyulaşabilir ya da yüzlerinde tüylenme olabilir.

Gebeliğin Dördüncü Ayı İçin Kısa Bir Liste

 • 20. hafta taraması: 20. haftayla birlikte gebeliği yarılamış oluyorsunuz ve bu önemli ultrason kontrolünün tam zamanı.

 • Bebeğinizin cinsiyeti: Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeyi seçtiyseniz, insanlara bunu söylemek isteyip istemediğinizi ve büyük haberi nasıl duyuracağınızı düşünün.

 • Hamile kıyafetleri araştırın: Gebeliğin dördüncü ayında hamile kıyafetlerine henüz tam olarak ihtiyaç duymayabilirsiniz, ama pantolonlarınız bir miktar sıkmaya başlayabilir. O yüzden bu dönem, çevrenizdeki butikleri ya da online hamile kıyafetleri satan mağazaları araştırmaya başlamak için iyi bir zamandır.

 • Açlık hissini kontrol edin: Daha önce hissetmediğiniz bir açlık hissederseniz, sağlıklı gebelik beslenme programınıza bağlı kalmaya çalışın. İki kat yemek yerine, doktorunuzun önerilerine uyun ve yediklerinizin miktarını sağlıklı gıdalarla biraz daha artırın.

 • Tatil yapın: İkinci üç ayda artan enerjinizi kullanın. Karnınız henüz çok büyümemiş ve büyük hazırlıklar başlamamışken, eşinizle birlikte huzurlu bir tatil yapın. Eğer ilk bebeğinizse, küçüğünüz size katılmadan önce bu eşiniz ve sizin için harika bir başbaşa kalma fırsatı olabilir.

 • Gebelik hakkında daha fazla ipucu ve bilgi için kaydolun.

Çerez Onayı