4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 2 3

Gebeliğin dördüncü ayı, epey önemli bir dönem sayılır. Büyük güne adım adım yaklaşırken, dördüncü ayda heyecan verici birçok kilometre taşı geçilir.

Gebeliğin Dördüncü Ayında Sık Görülen Belirtiler

Aşağıdakilerin tümünü yaşamayabilirsiniz, ama bunlar gebeliğin dördüncü ayında sık görülen belirtilerdir:

 • Kilo artışı
 • Büyüyen karın ve göğüs bölgenizde kaşıntı
 • Çatlakların belirmesi
 • Nefes darlığı
 • Açlık
 • Mide yanması ve hazımsızlık
 • Artan enerji
 • Varis
 • Cilt renginde değişim

Gebeliğin dördüncü ayında rahatsız edici belirtiler nispeten azdır. Bu yüzden bu dönem, anne adaylarının çoğunun dekorasyon, alışveriş, seyahat ve hazırlık gibi daha fazla enerji isteyen işler yaptıkları bir “balayı” dönemi olarak da adlandırılır.

20. Hafta Taraması

Anatomik tarama olarak da bilinen önemli bir kontrol olan 20. hafta taramasında, doktorunuz sizin ve küçüğünüzün sağlığıyla ilgili her şeyin yolunda olup olmadığına bakar.

20. hafta taraması sırasında eğer isterseniz, bebeğinizin cinsiyetini de öğrenebilirsiniz. Cinsiyetini öğrenmeyi ya da sonuna kadar sürpriz olarak bırakmayı tercih etseniz de, muhtemelen artık bebek isimleri düşünmeye başlayacaksınız. Minik aşkınıza isim verirken size farklı seçenek ve seçim kriterleriyle yardımcı olabilecek Prima Bebek İsimleri Sözlüğü’ne mutlaka göz atın.

Ultrason taraması acısız bir süreçtir. Karnınıza hafif soğuk bir jel sürülür ve ultrason aleti de üzerinde gezinir. Yatağın hemen yanındaki ekranda, bebeğinizin bulanık bir görüntüsünü görebilirsiniz.

Gebeliğin Beşinci Ayı: İçerideki ve Dışarıdaki Değişimler

Bebeğinizin Gelişimi: Bebeğiniz kilo alıyor ve yüz hatları yerli yerinde. Bu aşamada hala epey esnek, dolayısıyla tekmelediğini, yumrukladığını ve yuvarlandığını hissediyor olacaksınız. Bu hareketler, bazen (özellikle de siz uyumaya çalışırken geceleri) rahatsız edici olsa da, sağlıklı bir bebeğe sahip olduğunuzun işaretidir.

Vücudunuzdaki Değişimler: Gebeliğin bu ayının, artan enerjinizin tadını çıkarmaya devam etmek gibi pek çok pozitif yanı bulunur. Çoğu hamile kadın da gebelikte güzelleşir ve ışık saçar. Göbeğiniz büyümeye devam eder (yukarıda bahsedilen gebelik belirtilerinin tetiklenmesi), ancak kolaylıkla hareket edemeyeceğiniz kadar büyük de değildir. Karnınız büyüdükçe göbek deliğinin dışarı çıktığını fark edebilirsiniz. Ayrıca tırnaklarınızın dokusunda ve büyümesinde bazı değişiklikler görebilirsiniz.

Gebelikte Vücunuza Alışmak

İçinizde büyüyen bebeğinize güvenli bir yuva sağlamakla önemli bir iş yapıyorsunuz, ama bu kendinizi bedeninizin yeni şekli konusunda her zaman rahat hissedeceğiniz anlamına gelmez. İkinci üç aylık dönem sırasında rahat ve hoşunuza gidecek hamile kıyafetleri almanın tadını çıkarın.

Yabancılardan ve aynı şekilde sevdiklerinizden gebelik hakkında tavsiye, soru ve yorumlar aldığınızda nasıl yanıt vereceğinizi merak edebilirsiniz. Onlara teşekkür ederek söylediklerini dikkate aldığınızı düşünmelerine izin vermek ve konuyu kapatmak, iyi bir stratejidir.

Haberi patronunuzla ve işyerinizdeki diğer kişilerle paylaşmayı tercih etmiş ve doğum izni planlarına başlamış olabilirsiniz. Gebeliğin beşinci ayında sorumluluklarınızı meslektaşlarınıza nasıl devredeceğinizi planlamaya başlamanız iyi olur; böylece üçüncü üç aylık döneme büyük, stresli işler bırakmamış olursunuz.

Gebeliğin Beşinci Ayı İçin Kısa Bir Liste

 • Doğum Öncesi Eğitim Programlarına Yazılın: Çoğu doğum öncesi eğitim programı bir ya da iki ay sonra başlar. Alabildiğinizce destek ve bilgi almak için, bu sınıflardan birine yazılın.
 • Bebeğinizle Konuşun: Bebeğiniz sesinizi tanımayı öğreniyor ve önceki aylardan daha iyi duyuyor. Onunla her gün konuşmayı, ona şarkı söylemeyi ya da kitap okumayı alışkanlık haline getirin.
 • Erken Doğum Belirtilerini Öğrenin: Artık erken doğum belirtilerine dikkat etme zamanı. Erken doğum yapacağınızı düşünürseniz, doktorunuzla hemen iletişime geçin.
 • Artan Enerjinizi Kullanın: İkinci üç ayda yükselen enerjinizi egzersiz, seyahat, evinizi bebeğiniz için hazırlamak ve açıkları kapatmak için bir fırsat olarak kullanabilirsiniz.
 • İyi Beslenin: Bu aşamda bebeğiniz hızlı büyüyor ve muhtemelen kendizi ekstra aç hissediyorsunuz. Kendinizi yiyip içmekten alıkoymanın zamanı değil; bunun yerine sağlıklı ve besleyici gıdaları istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.
 • Rahatınıza Özen Gösterin: Uyumak için en rahat pozisyonları keşfedin, daha rahat ayakkabılar seçin (özellikle de ayaklarınız şişiyorsa), büyüyen karnınıza yeterli alan sağlayacak hamile kıyafetleri alın ve büyüyüp şekil değiştiren göğüslerinize destek olacak sütyenler takın.
 • Gebelik hakkında daha fazla ipucu ve bilgi için kaydolun.