A164

Yenidoğanlar zamanlarının çoğunu uyumakla geçirse de, tutarlı bir uyku düzeni geliştirme yolunda biraz zamana ihtiyaç duyabilirsiniz. 

Belli bir düzene bağlı kalın

Uyku düzeni geliştirmenin sırrı, düzenli bir yatma zamanı ve gece standart bir uykuya hazırlanma programıdır. Uyku zamanı, yeri ve düzeni sık sık değişirse, huzursuzluk ve kafa karışıklığı oluşabilir. Bazı bebekler düzeni diğerlerinden daha fazla tercih etse de, hepsi bir uyku öncesi rutininden faydalanırlar.

Uykuya yatırma

İyi bir uykuya hazırlık rutinine, banyo, kucak zamanı, masal veya ninni ve onları nazikçe yüz yukarı olacak şekilde yatırmak dahildir. Yenidoğanınıza bir gece rutini hazırlamak, büyüdükçe uykuya hazırlanma konusunda sağlıklı bir tavır geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Ayrılma sorunları

Yenidoğanınızı gece yatırmak, özellikle de bütün günü onunla geçirmişseniz bebeğinizden ayrılma gibi gelebilir. Ebeveynler olarak, çocuklarımızınkilerden önce kendimize ait ciddi ayrılık sorunlarımızı kucaklamamız ve bunun yaşamın bir parçası olduğunu kabul etmemiz, bebeğimizi de iyi örnek olmamızı sağlar.