4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 2 3

Uzun bir yolculuk oldu, ama gebeliğin sekizinci ayında hala sabırsızlıkla bekleyebileceğiniz birçok şey var. 37. Haftanın sonunda, bebeğiniz doğmaya neredeyse tamamen hazır olacak.

Unutmayın, bebeklerin yaklaşık sadece %5’i dönemlerini tamamen dolduruyor ve kadınların çoğu 38. ve 42. haftalar arasında doğuruyor. Bu da gebeliğin sekizinci ayının sonlarına doğru doğum yapmaya her an hazırlıklı olmanız gerektiği anlamına geliyor. Elbette bu ay doğurma ihtimaliniz olsa da, normalde doğuma hala birkaç haftanız var. Bu zamanı, büyük güne hazırlanmak için kullanın.

Doğuma Hazırlanmak

Gebeliğinizin bu noktasında, doğuma hazırlanmak ve doğum başlangıcı belirtilerini izlemek çok önemlidir. Braxton Hicks olarak bilinen alıştırma kasılmalarının aksine, kasılmalar düzenli olduğu ve gittikçe kısa aralıklarla ortaya çıktığında gerçekten doğurmak üzere olduğunuzu anlayabilirsiniz. Doğuracağınız zaman ayrıca bel ağrısı, kramplar ya da pelvik baskı hissedebilirsiniz. Suyunuz gelebilir ve serviksten “nişan gelmesi” olarak bilinen, kanlı, sümüksü bir sıvı gelebilir.

Doğum belirtilerini fark ettiğinizde paniğe kapılmayın. Sizi evde ne kadar süre bekleyip, hastaneye ne zaman gitmeniz gerektiği konusunda yönlendirebilecek doktorunuzla iletişime geçin.

Yaratıcı ve Düzenli Olun

Bu zamanı bebeğinizin ihtiyaç listesini düzenlemek, baby shower partisinin düzenlenmesine yardımcı olmak, bebek odasının dekorasyonu ve hazırlanması, bebeğe isim bulmak gibi verimli işler için kullanın. Ayrıca yenidoğanınızın giyecek, bebek arabası ve bolca bebek bezi gibi temel ihtiyaçları için alışveriş de yapabilirsiniz.

Evinizi ve Arabanızı Bebeğiniz İçin Güvenli Hale Getirin

Şimdi güvenlik hakkında düşünmenin ve hazırlık yapmanın tam zamanı. Bu ay, erken davranıp güvenli bir bebek odası kurarak ve diğer büyük işleri de hallederek evinizi bebeğiniz için güvenli hale getirebilirsiniz. Bebeğinizi eve getirdiğinizde, çok daha az zamanınız olacak, bu nedenle bebek kapıları ve kilitlerini takma, tehlikeli eşyaları ulaşamayacağı yerlere kaldırma ve (çekmece ve şifoniyer gibi) mobilyaları sabitleme gibi işleri yapmanın tam zamanı.

Arabanızı bebek için güvenli hale getirmek de ayrıca önemlidir. En önemlisi, yaşına uygun bir araç koltuğu almaktır. Aldıktan sonra kurmak için bir profesyonelden yardım alın ve aracınızı yenidoğan bebeğinizi hastaneden eve getirmek için hazır hale getirin.

Gebeliğin Altıncı Ayı İçin Kısa Bir Liste

  • Doğumunuzu planlayın: Doktorunuzla doğumunuzla ilgili konuşmaya başlayın. Unutmayın, her şeyi planlayamazsınız (özellikle de acil bir durum olduğunda), ancak tercihleriniz üzerine düşünmek ve doğum başlamadan önce seçeneklerinizi bilmek faydalı olabilir. Doğum planı, doğum sırasında hangi pozisyonda olmak isteyeceğiniz, sizi rahatlatacak önlemler (müzik gibi) ve bebeğiniz doğduktan hemen sonra yapmak isteyebilecekleriniz (mesela göbek bağını kimin keseceği) gibi şeyleri içerir.
  • Bebeğin güvenliği için önlem almaya başlayın: Evinizi, arabanızı bebeğiniz için güvenli hale getirin ve bebek odanızı hazırlayın ki karnınız üçüncü üç ayda iyice büyümeden önce bu büyük işleri bitmiş olsun.
  • Baby shower partinizin tadını çıkarın: Gebeliğin altıncı ayında aileniz ya da arkadaşlarınızdan biri bir baby shower partisi düzenleyebilir. Bu, sevdiklerinizin yeni bebeğinizi kutlaması için bir fırsat olacaktır. Konukların bebeğin ismine karar vermeniz konusunda yardımcı olabilecekleri bir parti teması ve eğlenceli oyunlar düzenlenebilir. Ayrıca bebeğinizin cinsiyetini partide açıklamayı düşünebilirsiniz.
  • Doğum hakkında okuyun: Doğuma hazırlık kurslarına katılmış bile olsanız, doğum hakkında sorularınız ve endişeleriniz olabilir. Doğum hakkında yazılmış kitapları okuyun ve başka annelerle doğum deneyimleri hakkında konuşun
  • Olabildiğince rahatlayın: Her ne kadar yapacak ve düzenlenecek çok şey olduğunu düşünseniz de, dinlenmek ve rahatlamak için de vakit ayırmalısınız.
  • Gebelik hakkında daha fazla ipucu ve bilgi için kaydolun.