A271

Sosyalleşme, daha fazla hareketlilik ve büyüyen bir kelime dağarcığı çocukları yaşamda değişiklikler için hazırlar. Bu geçişler her iki yönden de zor olabilir. Bir ebeveyn çocuğunu kendi başına bu ilk birkaç adımı attıktan sonra düşeceğinden korkarak kaygıyla kenardan izler. Bir çocuk özellikle eğlenceli bir oyun buluşmasından sonra arkadaşına veda etmek zorunda olduğunda kendini üzgün hisseder.

Ayrılma ve kaygı

Çocuk bir ebeveyn veya bakıcıdan ayrılmakta çok kaygılı olduğunda ayrılık sorun olur. Biraz kaygı normaldir ve hatta beklenir. Kaygı daha yoğun, uzun süreli ve sürekli olduğunda ayrılıkla baş etmek daha zordur. Kreşe gitmek istemeyen çocuk sık görülen bir örnektir. Çocuğunuz evde sizinle kalmak için çok uğraşabilir.

Çocuğunuza yardım etmenin yolu

Ayrılma ile ilgili sorunların çoğu zaman bir "büyük çocuk yatağında" uyumak ya da yeni bir erkek veya kız kardeşe uyum gibi gelişimsel geçişler sırasında ortaya çıktığını unutmayın.

Ondan duygularını paylaşmasını isteyin

Küçük çocuklar her zaman deneyimlerini doğrudan paylaşacak sözel becerilere sahip değildir, bu nedenle çocuğunuzun duyguları hakkında daha fazla bilgi edinmek için ona oyun oynatın veya resim çizdirin.

Gözlemleyin

Yoğun tepkiler olduğunda dikkat edin. Çocuğunuzda gördüğünüz tepkiler zor ayrılık durumlarını yönetme çabalarında size yol gösterebilir. Örneğin, bazı çocuklar bir aktivite veya etkinlik bittikten sonra vedalaşmakta sorun yaşamaz. Bazıları içinse ayrılma üzücü ve acı vericidir. Çocuğunuz için ayrılmanın ne zaman olacağını anlamak gerçekleştiğinde yanıt vermeye hazır olmak için bir yoldur.

Hızlı ayrılın

Çocuğunuz ilk kez bir bebek bakıcısı ile kalıyorsa, bu durumda iyi bir kural, çocuğunuzun duyacağı net bir vedalaşma ile hemen ayrılmaktır. Bu şekilde sizin gittiğinizi bilecek ve izin orada olduğunuzu bilmekten gitmenizi izlemeye ve bakıcı ile kalmayı kabullenmeye geçiş yapabilecektir.

Okulun ilk günü

İlk kez okula gitmek çocuklar için başka bir önemli geçiştir. Geçişi daha kolay yapmanın yollarını araştırın. Bilinmeyen korkusunu en aza indirmek için yazdan önce okulu ziyaret edin ve gelecekteki sınıf arkadaşları ile tanıştırın. Birçok anaokulunda yılın başında ebeveynlerin çocukları ile birlikte okula geldikleri alıştırma programları vardır.

Kendinize yardım etmenin yolu

Okula vardığınız anda çocuğunuz neşeyle sizden ayrılıp sınıfa koşuyorsa, kendinizi şunu merak ederken buluyor musunuz: "Bir dakika! Veda etmek onun için bu kadar kolay mı?" Bu normal bir insani tepki olsa da, ebeveynin kendi ayrılma sorunlarının çocuğu etkileyip etkilemediği düşünülmelidir.

Bir ritüel geliştirin

Bu vedalaşıp birbirine öpücük üflemek gibi basit olabilir. Başka bir ipucu da tekrar buluştuğunuzda çocuğunuzla eğlenceli aktivite planlamaktır.