Duygusal Çocuk: Neden bazıları daha çok ağlar?

En hafif bir kışkırtma veya mücadeleye gözyaşları ile tepki veren çocuklar vardır. Bunlar sık sık diğer çocuklar tarafından küçümseme, ebeveynler tarafından da utanç ile karşılanır.

Her şey genlere bağlı

Genler ve huy, hangi çocukların sulu gözlü olacağında etkili gibi görünmektedir. Bunlar genellikle çabuk ürken, parlak ışıklara alışmakta zorluk çeken veya giysi ve bezlerin dokusuna karşı çok hassas görünen yenidoğanlardır.

Daha fazla gözyaşı, daha fazla kahkaha

Pozitif yanlar:

Bu hassasiyetin olumlu bir yanı da vardır; bu çocuklar ileriki yıllarda empati kurma yeteneğine sahip olabilirler. Yalnızca diğer çocukların değil, hayvanların da duygularını fark ederek bunlara çabucak karşılık verirler. Sosyal etkileşimleri sırasında yaşıtlarından daha fazla ağlamanın yanı sıra daha fazla da gülerler.

Neden bu kadar duygusallar?

Melodram ve gözyaşları, zayıflık belirtisi olmaktan çok küçük bir çocuğun duygusal açıdan bunaldığını gösterir. Kelimeler aracılığıyla hislerinin yoğunluğunu ifade edemediğinden gözyaşlarına başvurur. Yeni yürümeye başlayan ve okul öncesi çocuklar zaman zaman ağlayan bir oyun arkadaşını kolay affederler. Bu durum, çocuklarının gözyaşlarını bazen kendileri açısından (yanlışlıkla) bir başarısızlık kanıtı kabul eden ebeveynler için daha büyük bir sorundur.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Hassas bir çocuğun stresle başa çıkmasına yardım etmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

Çocuğunuz özellikle de zaten üzgünse ağlayarak açılmasına izin verin

Gözyaşlarına boğulmanın çocuğunuzun duygusal açıdan bunalmış olduğunun işareti olduğunu unutmayın. Ona ağlamamasını söylemek için bu anı seçerseniz, daha da üzülecek ve daha fazla gözyaşı dökecektir. Bunun yerine duygusal açıdan toparlanması için gereken rahatlığı ona sunun.

Pozitif yönlere odaklanın, negatif yönlere değil

Çocuğunuza rutin doktor veya dişçi ziyaretlerinin ''acıtmayacağını'' veya ''korkunç olmadığını'' söylerseniz”, bu çocuğunuzun huzursuzluğunu artırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Ne de olsa, onun anlayışına göre ortada acı riski olmasaydı bunu belirtmenize de gerek olmazdı. Bunun yerine, aletlere bakmak, dişçi koltuğuna oturmak ve dişlerinin sayılması için bir diş doktoru ziyareti ayarlayın. Böylece asıl sınav için geri dönme zamanı geldiğinde daha rahat ve işbirlikçi olacaktır.

Ağlamayı bilmeden teşvik edip etmediğinizi kontrol edin

Bazı çocukların ağlaması, ebeveyn veya öğretmenlerinin ilgisinin tamamını çekmek istemelerindendir. Durumun böyle olduğunu düşünüyorsanız, çocuğunuz istediğiniz gibi davrandığında ona ekstra ilgi göstermeyi unutmayın.

Çocuğunuza ağlama alternatifleri önerin

Örneğin okul öncesi çocuk, bir durumun ortaya koyduğu duygulara yoğunlaşacaktır (''Çok kötü biri. Ondan nefret ediyorum!''). Bu ağlamayı artıracaktır. Yoğun duygularını anladığınızı gösterdikten sonra (''Kız kardeşine çok kızmış olduğunu görebiliyorum'') çocuğunuzun sorunu ortaya çıkaran asıl soruna yoğunlaşmasına izin verin (''Seni itti mi?'').

Gözyaşlarına boğulmak yerine başka neler yapabileceğini tartışın

(Elbette ki sakinleşene dek beklemelisiniz!) Özellikle başlangıçta neye üzüldükleri konusunda konuşmak gibi alternatifler sunabilirsiniz. 

Çerez Onayı