Küçük çocuklarda ısırma: ısırma nasıl önlenir

Isırma, 18 ay - 3 yaş arası çocuklarda çok yaygındır. Isırma olaylarının çoğu yeni yürümeye başlayan çocuğun duygularının yanı sıra kendini ifade etmek için dil kabiliyetinin sınırlı olduğunu gösterir. Beş yaşında bir çocuk şöyle diyebilir: ''Bırak onu. Benim!'' fakat daha küçük bir çocuk mülkiyetini dişleriyle koruyabilir.

Çocuklar neden ısırır

Isırma ebeveynler için duygusal bir konudur. Son derece ilkel ve bozuk bir davranış olarak görülür ve pek çok ebeveyn ısırmanın huzursuz bir çocuğun işareti olduğunu düşünür. Bir çocuğun yuvadan veya doğum günü partisi davetli listesinden silinmesi için ısırdığının duyulması çoğu zaman yeterli bir sebeptir. Çocuklar bazen heyecanlı ve hatta mutlu olduklarında da ısırırlar. Çocuklar bu yaşta sonuçları düşünmeden hareket ederler. Aslında bir çocuk başka bir çocuğu ısırdığında, ısıran çocuk da genellikle ısırılan çocuk kadar şaşkın ve üzgün durumdadır.

Isırma huyu olan bir çocuğa yardım etme

Çocuğunuz başka birini ısırdığında onunla konuşmak için birkaç dakika bile beklemeyin. Çocukların ilgi süresi kısadır, bu nedenle açık ve çabuk geri bildirime ihtiyaç duyarlar. ''Kız kardeşine iyi davran,'' gibi belirsiz cümlelerden kaçının çünkü yeni yürümeye başlayan bir çocuk bununla ısırmanın alakasını anlayamayacaktır.

Şunu deneyin:

"Hayır! Elma veya sandviçleri ısırabiliriz ama insanları asla ısırmamalıyız!''

Karşılık olarak ısırmak işe yaramaz. Bu yalnızca ısırmanın kabul edilebilir bir durum olduğunu öğretecektir. Ebeveynlerinin neden kızdığını anlamayacak ve muhtemelen hiç bir şey öğrenmeden yalnızca korku hissi duyacaktır.

Yeni Yürümeye Başlayan ve Okul Öncesi Çocuklar'dan adapte edilmiş, yazan: Dr. Lawrence Kutner (Avon, 1994).

Çerez Onayı