Çocuk kavgası: Saldırgan davranışları kontrol etme

Küçük çocuklar bir araya geldiğinde biraz itişme, birbirini tutma ve hatta vurma normaldir. Çoğu zaman endişelenecek bir şey değildir. Yaralanmalar azdır; anlaşmazlıkları kısa sürede unutulur.

Eşitlerin saldırganlığı ile baş etme

Ancak yürümeye başlayan ve okul öncesi bazı çocuklar tekrarlanan ve tırmanan çatışmalara girerler. Onlar için saldırganlık neredeyse her durum ile başa çıkmak için ana yaklaşım olur. Bunlar kabadayı değildir; aslında, bazen kendilerinden çok daha büyük ve daha iri çocuklarla umutsuz kavgalara girerler. Yürümeye başlayan ve okul öncesi çocuklar olarak, gelişmekte olan sinir sistemler, dürtülerini yaşıtları kadar kontrol etmelerine izin vermez gibidir. Bazıları içinse, bu daha çok sosyal becerileri öğrenme ve uygulama sorunudur.

Saldırganlık işe yaradığında

Hayatlarının diğer alanlarında, saldırganlık çoğu zaman ödüllendirilir. Oyun sahasında kaydıraktan kaymak için sırada beklemeden öne geçen bir çocuk muhtemelen o kaydırağı en çok kullanmaya alışır. Anaokulunda böyle davranışlar gösteren bir çocuk büyük olasılıkla öğretmenin fazladan dikkatini çekecektir. Bir çocuğun bakış açısından, kendine güven ve saldırganlık arasındaki fark net olmayabilir.

Belirtileri fark etme

Aşırı saldırgan bir çocukla ilgilenmek için en iyi yol en baştan bu davranışı önlemektir. Bu çocukların çoğu davranışlarında belirgin bir düzen sergiler. Sadece evde veya sadece başkalarının arasında saldırgan olabilirler. Bir çocuk öğleden sonra, yorgun olduğunda ya da hayal kırıklığına uğradığını hissettiğinde saldırgan davranıyor olabilir. Düzenin bu kısmı müdahale için daha iyi hazırlanmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, bu yaştaki çoğu saldırgan çocuk bir yumruk veya tekme savurmadan önce tutarlı bir davranışlar dizisini izler. Bazı dişlerini sıkıp ve dik dik bakabilir. Bazıları ise ileri geri sallanır.

Çocuğunuza yardım etme

En sık görülen tetikleyicileri veya zamanlamayı tespit ettikten sonra ve tırmanan davranışları fark edebilince, yapılacak en basit çocuğu o ortamdan uzaklaştırmaktır. Daha büyük yapı da bu çocuklara yardım edebilir. Yapı tahmin edilebilirlik getirir, bu da daha sakin ve kontrollü hissetmelerine yardımcı olur. Bir an için cazip görünse bile, saldırgan bir çocuk davranışı için dövmek işe yaramaz. Aslında, muhtemelen sorunu daha kötü yapar, çünkü vazgeçmesini istediğiniz bir davranış örneğini sergiliyor olursunuz.

Kızlar ve erkekler

Saldırgan erkek çocuklar daha fazla dikkat çekmekle birlikte, kızlar da kavga eder. Onların saldırganlıkları bu yaşta bile daha çok sözel olabilir. Fiziksel de olabilir, ama erkek çocukların yumruk ve tekmeleri kadar belirgin değildir. Erkek çocukları gibi saldırgan kızların da daha iyi sosyal ve problem çözme becerileri öğrenme konusunda yardıma ihtiyacı vardır.

Depresyon olabilir mi?

Son olarak, saldırganlığın bazen küçük çocuklarda bir depresyon belirtisi olduğunu unutmayın. Eğer çocuğunuz normal davranışına aykırı biçimde saldırgan görünüyor ve bir şeyleri değiştirme çabalarınıza yanıt vermiyor, neler olduğu hakkında doktorunuza danışın. Ne kadar erken harekete geçerseniz, siz ve çocuğunuz için daha kolay olur.

Çerez Onayı