İçine kapanık çocuklar: Çekingenliği yenme

Bu çekingenliğe gerçekten ne sebep olur? Küçük bir çocuğun bu duyguları aşabilmesine nasıl yardımcı oluruz?

Çekingenliğin nedenleri

Araştırmacılar, çekingenliğe giden iki belirgin yol olduğunu keşfetmiş.

1. Biyolojik

Beş çocuktan birinin, ürkekliğe doğru biyolojik bir eğilim ile doğduğu düşünülür. Bu çocuklar, yeni yürümeye başladıktan itibaren – ve bazen daha bile erken yaşta – yeni kişiler ve ortamlardan rahatsızlık duyarlar. Çekingen çocuklar yemek seçmeye eğilimlidir, yeni yiyecekleri tanımaktan kaçınan ve yeni mücadelelere katılmaya gönülsüz çocuklardır. Bu belirtileri gösteren çocukların yarısı, altı yaşına geldiklerinde hâlâ çekingendir; çeyrek kısmı ise ergenlik yıllarında hala çekingen olup hayatlarının tamamı boyunca böyle olmaları muhtemeldir.

2. Durumsal

Bu çocuklar için çekingenlik strese karşı geçici bir reaksiyondur. Bir ebeveynin hastalığı, yeni bir eve taşınma veya çocuk bakımında bir değişiklik, yeni yürümeye başlayan veya okul öncesi bir çocukta çekingenliği tetikleyebilir – hatta bazen daha büyük bir çocukta bile. Çekingenlik genellikle altta yatan neden çözümlendiğinde veya çocuk duruma alıştığında ortadan kalkar.

Çekingen çocuğa yardımcı olma

Çekingen bir çocuk, kendine güveni ve sosyal becerileri artırmaya yardımcı olacak çeşitli şeylerden faydalanabilir. İşte bazı öneriler:

Destekçi olun

Çekingen bir çocukla tavrınızın zorlayıcı değil hassas ve destekçi olması gerektiğini unutmayın. Çekingen çocuklar duygusal açıdan kolayca bunalabilir.

“Yalnızca çekingen değillerdir.”

Bu tür bir davranışla karşılaştığınızda ''Ayşe sadece çekingen'' gibi şeyleri – özellikle bu davranışının geçici değil kalıcı bir huy olduğuna inanabilecek olan Ayşe'nin önünde söylemeyin. Yeni yürümeye başlayan ve okul öncesi çocuklar bu etiketi aynı zamanda rahatsızlık verici sosyal durumlardan kurtulmak için geçerli bir özür olarak kullanabilirler. Bunun yerine ''Ayşe yeni insanlarla tanışmakta zorluk çekiyor ama bu konuda çaba gösteriyor,'' deyin.

Alay etmeyin

Çocuğunuza çekingenliği nedeniyle takılmayın. Bu onların utanmasına ve sorunun daha da zorlaşmasına neden olacaktır.

Pratik

Stresli sosyal aktivitelere evde hazırlanın. Bazı okul öncesi çocuklar için yeni insanlar, yeni ortamlar ve yeni aktivitelerin bir araya gelmesi bunaltıcı olabilir. Örneğin çocuğunuz çocuk yuvasında diğer çocuklarla birlikte şarkı söylemekten rahatsızsa, evde pratik yaparak ona yardımcı olmayı deneyin. Bu pratik, okulda şarkı söylemeyi daha az korkutucu ve daha eğlenceli hale getirecektir.

Bebek adımları

Çocuğunuzu etrafında fazla insan veya fazla stimülasyon ile sıkmamaya çalışın. Çekingen çocuklar bir grup arkadaşla oynamaktansa her defasında bir tek arkadaşla oynamayı yeğlerler. Onu büyük grup aktivitelerine zorlamayın.

Liderlik etme

Çekingen bir çocuğu ara sıra kendinden bir iki yaş küçük bir çocukla oynamaya teşvik edin. Bu da çekingen çocuğu yaşıtlarıyla fırsat bulamadığı bir liderlik pozisyonuna yerleştirir. Aynı zamanda kendi yaşıtı çocuklarla oynama zamanı geldiğinde ona güven kazandırabilir. Çekingenlik endişelenilmesi gereken bir konu değilse, erken cesaret verme çocuğunuzun okul yaşına gelmeden sosyal becerilerini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Çerez Onayı