Yoğun bir günün ardından bebeğinizle buluşmak

Sokulma zamanı

Sizden uzak kaldığı bir sürenin ardından bebeğiniz sizi gülücükler ve gözyaşlarıyla karşılar. Sizi gördüğü için mutlu ve heyecanlıdır, kapıdan girdiğiniz anda keyifle sırıtır. Fakat beş dakika sonra birdenbire öfke nöbeti geçirir, dargın ve üzgün görünür.

Bebeğinizin bu hareketlerini çelişkili bir tepki, yalnız bırakıldığı için duyduğu öfkenin dışa vurumu ya da diğer bir deyişle “Annesini cezalandırma” yöntemi olarak yorumlayabilirsiniz. Fakat hareketlerinin bunlarla bir ilgisi yoktur. Duygularını bu şekilde boşaltması aslında bebeğinizin size kuvvetli bir şekilde bağlı olduğunu gösterir, yani bu sağlıklı ve sevecen bir bağın olumlu göstergesidir. Varlığınız kendisini güvende hissetmesini sağlıyordur. Artık siz yanında olduğunuza göre yokluğunuzda içine attığı bütün duygularını dışa vurmaması için bir sebep yoktur.

Bu nedenle bir ayrılık sürecinin ardından kendisini toplaması ve yeniden uyum sağlaması için ona biraz zaman verin. Ona sevginizi gösterin, sakin bir şekilde teskin edin, gözyaşlarını kabullenin ve içindeki bütün olumsuzluğu attıktan sonra onu bir faaliyete teşvik ederek dikkatini dağıtın: Birlikte bir hikaye okuyun, siz ona çay hazırlarken kaplarla ve tencerelerle oynamasına izin verin, onunla sohbet edin, şarkı söyleyin ya da en sevdiği oyunu oynayın. Ama hangi faaliyeti seçerseniz seçin bu bebeğinizin katılamayacağı bir şey olmasın, mesela şarkı söylerseniz onun söyleyemeyeceği bir şarkı seçmeyin. Bu anne ve bebek arasındaki bağın yeniden kurulması için ayırmanız gereken bir vakittir ve bunun her zaman eğlenceli ve özel olmasına özen gösterin.

Çerez Onayı