A272

Çoğu yürümeye başlayan çocuğun korkuları tahmin edilebilir ve onları güvende tutmaya yarar. Bu yaşta pek çok çocuk yüksek seslerden, büyük kalabalıklardan, yeni insanlardan, hatta —bir hayvanı okşamak gibi bir yetişkine çok zararsız görünen şeylerden korkar.

Çocuğunuzun duygularına saygı gösterin

Yeni deneyimlerine tepkilerini ve verdiği ipuçlarını izleyerek onu yeni şeyler denemeye teşvik edin. Her zaman yakınında olun. Örneğin, bir köpek gezdiren birini görürseniz, sahibine onu okşamanın güvenli olup olmadığını sorun. Sonra çocuğunuzun elinden tutun ve ona hayvana nasıl yaklaşılacağını gösterin. İsteksizse, ısrar etmeyin. O hazır olmadan önce alışık olmadığı bir durum karşısında onu zorlamak endişesini arttırır ve size olan güvenini sarsar.

Çocuklar korktukları zaman öğrenmezler

Rahatladığı ve üzerindeki baskı kalktığı zaman, yürümeye başlayan çocuğunuz garip bir duruma tepkinizi izler ve zamanla sizden ipucu alır. Bu yüzden, coşkunuzu gösterin ve çocuğunuzun ilerlemesine destek verin. Her yeni duruma alışması için zaman verin ve ona yol göstermek için yanında olun.