Suda Nasıl Doğum Yapılır?

Su bebekleri

Doğum havuzu seçeneği hakkında ne düşünüyorsunuz? Son yıllarda suda doğum alternatifi giderek daha popüler olmaya başladı. Geleneksel yöntemlere iyi bir alternatif oluşturuyor. Eğer hastaneniz gereken olanakları sağlıyorsa, tercihinizi öncelikle doktorunuzla paylaşın. Yine de bu konuda esnek davranmayı unutmayın. Doğum anı geldiğinde fikrinizi değiştirebilirsiniz.

Su ve doğum

Gergin ya da ağrılı olduğunuzda bir küvet dolusu suya kendinizi bırakmanın ne kadar rahatlatıcı olduğunu biliyor musunuz? Aynı kural gebeliğin son evresi için de geçerli. Ağırlığınız ve bebeğin verdiği basınç arttıkça eklemlerinizde ağrılar baş gösterecek. Tabii bu durum doğum esnasında zirveye ulaşacak. Ağrılar yüzünden duygu durumunuz da giderek hassasiyet kazanacak ve geriliminiz artacak.

H2O'nun iyileştirici gücü

Sıcak suyun içinde oturmak ya da altında duş almak kaslarınızı gevşeterek bebeğin doğumu esnasında ortaya çıkan rahatsızlığı minimuma indirir. Su terapisi, rahimin gevşemesini ve kaslarınızın doğum işlemini daha etkili bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Ayrıca su, yükselen tansiyonunuzu da dengeleyecektir. En önemlisi, su, doğum süresince sükûnetinizi korumanızı sağlar. Kendinizi daha kontrol altında ve doğuma daha hazır hissedersiniz. Sezaryen gibi işlemlerde sezeryan dikişleri ne zaman iyileşir derdi de, bu doğum şekli ile son bulacak.

Doğum havuzunda bilmeniz gerekenler

Doğumunuz normal bir şekilde ilerlediği müddetçe, bebeği suda dünyaya getirmenin hiçbir sakıncası yok. Doğum için gereken hangi olanakların etrafınızda bulunduğuna bakarak, sıcak duş altında ya da bir yere oturup duvara dayanarak doğumunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Böylece kaslarınız gevşeyerek bebeğin hızlıca çıkmasını sağlar. Ya da küvet veya doğum havuzunda uzanabilirsiniz. Eğer suda doğumu tercih edecekseniz, boynunuzun altına bir yastık ya da katlanmış havlu koyun ki gevşeyebilesiniz. Suya girdiğinizde, eşinizin de sizinle birlikte olmasında fayda var. Anne ve bebek için bu aşamada aile rolleri ve çocukta anne baba ilişkilerinin geleceği için de bu çok önemli. Dilerse bunun için yanında mayo getirebilir.

Hastane turunuz esnasında, küvet ya da duşa erişim koşullarınızı gözden geçirin. Eğer doğumda su kullanmak istiyorsanız, süreci iyi planlamalısınız. Bu tercihinizi ebenizle konuşarak hastanenin koşullarını iyice öğrenmeniz gerekir.

Tabii suda doğumun yanı sıra, sizi hamileliğinizin son üç aylık döneminde neler beklediğine dair daha pek çok bilgi edinebilir, doğum sürecine daha hazırlıklı girebilirsiniz. Bu zamanların keyfini çıkarmayı ve kendinize zaman ayırmayı unutmayın.

Çerez Onayı