Epidural: Nedir ve Nasıl Etki Eder?

Üçüncü üç ayınıza girmişken ve büyük güne doğru geri sayarken, doğum sırasında epidural enjeksiyonu gibi ağrı kesici seçenekleri düşünüyor olabilirsiniz. Bu popüler ağrı kesme yöntemini daha önce duymuş olabilirsiniz, ancak ne olduğundan emin değilseniz, doğumda epidural almak hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için, yazımızı okumaya devam edin.

Epidural Nedir?

Epidural anestezi, doğum sancısı ve doğumda en yaygın kullanılan ağrı kesme yöntemlerinden biridir. Belin aşağı kısımlarındaki epidural sahaya, karın alt bölgenizi ve doğum kanalınızı hissizleştirmesi için gereken ilacı kontrollü bir şekilde verecek bir kateter yerleştirilir. Epidural almanın en temel faydalarından biri, doğum boyunca ağrı çekmeden kendinizde olabilmenizi sağlamasıdır.

Epiduralin etki etmeye başlaması 10 ila 20 dakika alabilir. Enjekte edilen ilacın miktarı ayarlanabilir ve ihtiyacınız olduğunda kendinizi daha rahat hissetmeniz için doktorunuzun da yönlendirmesiyle artırılabilir.

Epiduralin zamanlaması önemlidir. Kasılmalarınız başladıktan sonra ya da doğum sırasında verilebilir. Doktorların çoğu aktif doğum başladığında, yani kasılmalarınız şiddetlendiği ve sıklığı arttığı sırada vermeyi önerir.

Epidural Can Acıtır Mı?

Belininizin alt kısmına iğne yapılıp kateter yerleştirilecek olması kulağa acı verici bir işlem gibi gelebilir, ancak doktorunuz omuriliğinizin dış kısmındaki alana epidurali yerleştirmeden önce, acı duymamanız için lokal anestezi yapacaktır.

Epidural etkisi altındayken hareket edebilir ve ıkınabilirsiniz, ancak ilacın etkisi yüzünden yürüyemeyebilirsiniz. Hiçbir acı hissetmeseniz bile, doğum ilerledikçe kasılmaların farkında olacaksınız.

Epiduralin Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Epidural almak sizin ve doktorunuzun birlikte vereceğiniz bir karardır. Bununla birlikte, bu ağrı kesici yöntemin size uygun olup olmadığını öğrenmek için, faydaları kadar epiduralin yan etkileri ve risklerini de gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

Epiduralin sağladığı başlıca faydalar:

  • Doğumu ciddi biçimde etkilemeden, vücudun alt kısmındaki ağrının çoğunu yok eder. Yine de doğum sırasındaki basınç ve kasılmayı hissedebilirsiniz.

  • Sizi bayıltmadığı için tetikte ve uyanık kalabilirsiniz.

Epidural anestezinin olası riskleri:

  • Tansiyonunuzun düşmesi, buna bağlı olarak bebeğin kalp atışlarının yavaşlaması

  • Doğumun uzaması

  • Baş ağrısı

  • Kaşıntı

  • Ameliyat sonrası sırt bölgenizde ağrı

Eğer daha önce sırtınızın alt bölgesinden bir ameliyat geçirdiyseniz, kan inceltici gibi belli bazı ilaçlar kullanıyorsanız ya da kan pıhtılaşma bozukluğu sorununuz varsa, epidural anestezi için uygun olmayabilirsiniz.

Büyük gün gelmeden önce, sizin için en uygun olan ağrısız doğum seçeneklerini araştırın. Bazı kadınlar için epidural en iyi seçenek olabilir, ama sizin için iyi olmadığına karar verirseniz, rahat doğum yapabilmenizi sağlayacak başka seçenekler de mevcuttur. Doktorunuzla neye karar verirseniz verin, sizin için doğru seçim olduğundan emin olun. Kendinizi duygusal olarak doğuma hazırladıktan sonra, doğumdan sonra sizi neler beklediğini öğrenin.

Çerez Onayı