Doğum kursları-Size uygun doğum kursu nerede

Doğumdan önce yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri bir doğum kursuna katılmaktır. Bu kurslar size ve eşinize pek çok bilgi verecek ve size doğum sırasında destek olacaktır. Diğer bebek bekleyen çiftlerle tanışarak tavsiye ve endişelerinizi onlarla paylaşacaksınız. Doğum kursuna katılmak, büyük olaydan önce kendinize olan güveninizi artıracaktır.

Kurslar Arasındaki Farklar

Her doğum kursu aynı değildir. Bazıları yalnızca seminerlerden oluşur ve size doğum için hastaneye gittiğinizde neler beklemeniz gerektiği hakkında bilgi verir. Diğerleri daha interaktiftir. İnteraktif kurslar çoğu zaman 10 çiftten fazla olmamak üzere küçük boyutludur; bu da rahatlama tekniklerini öğrenirken bire bir eğitim şansı verir ve tavsiye ve endişelerin paylaşılabileceği daha samimi bir ortam yaratır. Bazı kurslar ise size ağrı kesiciler, ek prosedürler (epizyotomi gibi) ve nerede doğum yapılabileceği (evde, hastanede ve bir doğum merkezinde) ile ilgili seçenekleri tartışırlar. Bir kurs ararken bilinçli bir müşteri gibi davranın; kursu sizin hastanenizde verildiği veya size yakın olduğu için tercih etmeyin.

İyi Bir Kursun Sundukları

Kurs ararken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler:

  • Birden fazla gün veya haftaya dağılmış derslerle en az 12 saatlik eğitim;

  • Sizin için ağrı yönetim becerileri (rahatlama, pozisyonlanma, masaj, solunum) ve eşiniz için doğum desteğine odaklanma;

  • 10 ila 12 çiftten fazlasının olmadığı küçük sınıflar;

  • Doğumu normal ve doğal olarak gören ve çiftlerin bilinçli seçimler yapmasına izin veren bir ders programı;

  • Doğum, erken postpartum (bebek doğduktan hemen sonraki zaman), yenidoğan, emzirme ve ebeveynliğe alışma konularını içeren ders içeriği. Diğer konulara tıbbi prosedürler (fetal gözlemleme ve epizyotomi gibi), ilaçlar, anestezi, iletişim becerileri ve sağlıklı hayat tarzları dahildir;

  • Sorular ve tartışma zamanı;

  • Ulusal sertifika sahibi bir doğum eğitmeni. Lamaze International ve International Childbirth Education Association (ICEA) kuruluşlarının her ikisi de sertifika temin eder.

Bir doğum kursunun ücreti değişmektedir. Bazı hastaneler ücret almaz ve kursu yatan hastalar için olan doğum paketine dahil eder. Bu kursları araştırabilirsiniz.

Doğum kurslarında öğrenebileceğiniz acıyla baş etme teknikleri hakkında daha fazla bilgi için, Doğum sancılarını rahatlatma yöntemleri makalemize bakın. Ayrıca özel beceriler ve egzersizler de öğrenebilirsiniz; bu konularda daha fazla bilgi sahibi olmak için, Doğum hakkında tavsiyeler ve ipuçları makalemize bakın.

Üçüncü üç aylık dönemde ve doğum yaparken neler yaşayacağınıza dair öğrenilebilecek daha pek çok şey var.

Ufaklığınızın gelişini ve ne kadar ilerlediğinizi öğrenmek için doğum tarihi hesaplayıcımıza göz atın.

Çerez Onayı